Čo k tepelnému čerpadlu? Podlahové kúrenie je top voľba

Staršie riešenia už nebudú také efektívne.

Čo je najvhodnejšie vykurovacie teleso pre tepelné čerpadlo? Jednoduchá odpoveď: v roku 2024 je to podlahové kúrenie. Veľa ľudí zvádza myšlienka na radiátory, pretože už ich majú a chcú ušetriť. Ale radiátory obsahujú naozaj veľa vody – a veľa vody vyžaduje aj veľký výkon tepelného čerpadla. Tu sa cesta predražuje.

Samozrejme, ak máte málo radiátorov a málo rozvodov po dome, prichádzajú do úvahy. To si už musíte vypočítať sami. My radíme: choďte do podlahového kúrenia. Pri novostavbe určite.

Tepelné čerpadlá pracujú najefektívnejšie pri nízkych výstupných teplotách vykurovacej vody. Podlahové vykurovanie potrebuje na dosiahnutie komfortnej teploty v miestnosti len 30-35°C, čo je v podstate nízka teplotná požiadavka.

Podlahové vykurovanie má veľkú teplosmennú plochu, ktorá umožňuje efektívny prenos tepla do miestnosti. To vedie k nižšej spotrebe energie a vyššiemu komfortu. Pripomienka: opäť to platí pri konkrétnych plochách a konkrétnych číslach. Podlahová varianta na dôvažok zaistí rovnomerné rozloženie tepla v celej miestnosti, čím sa eliminuje tvorba studených zón.

Samozrejme, že podlahové kúrenie môžete kombinovať s inými spôsobmi, trebárs infrapanelmi, krbom, reverzným chodom klimatizácie… Nám ide o nízke prevádzkové náklady a efektivitu. Ak nám ide aj o estetiku a dizajn domova, nie je o čom, podlahové kúrenie je skryté v podlahe. Interiér narúša najmenej. Uvidíte ho len pri stavbe domu a potom už zvyčajne nikdy.

Rada: Neverte len článkom, raďte sa s ľuďmi

Pre optimálne fungovanie tepelného čerpadla a dosiahnutie maximálneho komfortu a úspory energie sa odporúča konzultovať výber vykurovacieho telesa s odborníkom.

Niektoré čerpadlá berú teplo zo vzduchu, niektoré z vody (ak máte studňu), sú aj také, čo vyžadujú vrty do zeme, typ si už musíte vybrať sami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *