Nedovoľte im, aby vám ukradli vašu firmu! Zaregistrujte svoju značku

Bez ohľadu na to, v akom odbore podnikáte, je vždy nevyhnutné, aby vás zákazníci spoznali na prvý pohľad. Pomôžu vám v tom najmä dve veci – kvalitné logo a ochranná známka. Tie prinesú vašej firme nielen prestíž, ale aj hlavne to potrebné pre odlíšenie vašich produktov, nápadov alebo služieb od konkurencie.

Začnite so stávkou na jedinečnosť

Bez ohľadu na to, či začínate podnikať, alebo už podnikáte dlhšie, musíte si uvedomiť, čím sa odlišujete od svojich konkurentov, najmä z audiovizuálneho hľadiska, pretože pre ľudský mozog sú vizuálne vnemy veľmi silnými podnetmi, ktoré dokáže rýchlo vnímať, triediť a ukladať do podvedomia. Môže to byť zaujímavý názov spoločnosti, pútavé logo alebo slogan. Môže to však byť aj farebná kombinácia alebo tvar obalu, džingel alebo kombinácia zvukov. Možností je veľa a grafický dizajn vašej značky zohráva dôležitú úlohu pri vyniknutí nad konkurenciou. Nebojte sa preto obrátiť na odborníkov – grafických dizajnérov, ktorý vám vytvoria logo na mieru.

Chráňte svoju jedinečnosť (s)právne

Samotné používanie týchto charakteristických prvkov však nemôže zaručiť, že ich nezačne používať niekto iný. Buď neúmyselne, alebo s úmyslom priživiť sa na dobrej povesti, ktorú ste pre svoju spoločnosť vybudovali. A práve na to slúži registrácia ochrannej známky. Štandardne sa vybavuje prostredníctvom Úradu priemyselného vlastníctva, kde sa podáva žiadosť o registráciu a zápis do registra, vypĺňajú sa rôzne formuláre a čaká sa na preskúmanie žiadosti. Až po splnení všetkých formalít bude ochranná známka registrovaná a vy sa stanete jej vlastníkom – symbol ® budete môcť pridávať k názvu alebo logu svojej spoločnosti počas 10 rokov jej právoplatnosti. Rovnaký proces, len o niečo zložitejší, vás čaká, ak máte podnik, ktorý presahuje naše hranice, a chcete si zaregistrovať ochrannú známku v celej EÚ.

Odborná pomoc je vždy bezpečná stávka

Ak sa vám celý proces zdá zložitý, nezúfajte – nemusíte na to byť sami. Jednoducho sa obráťte na spoločnosť, ktorá všetko vybaví za vás a poskytne vám komplexné služby. Cena registrácie ochrannej známky závisi od toho, kde ju chcete zaregistrovať – či na Slovensku, v Českej republike alebo v celej Európskej únii. Ak sa obrátite na špecializovanú firmu na registráciu ochrannej známky, cena bude zahŕňať rešerš ochrannej známky, výber správnej triedy a spracovanie a odoslanie prihlášky. Okrem toho môžete všetko spracovať a sledovať online bez jedinej návštevy. Ušetríte tak veľa času, zbytočných výdavkov a problémov. Potom si už môžete len užívať jedinečnosť a odlíšenie od konkurencie.

Ochranná známka vám umožní dať každému na prvý pohľad najavo, že “toto je môj výrobok”, “toto je moja služba”. A určite sa to oplatí!