Registrácia ochrannej známky 3

Začiatok podnikania: nezabudnite chrániť svoje výrobky alebo služby ochrannou známkou

Pustiť sa do sveta podnikania si vyžaduje nielen veľa odvahy, ale aj veľa úsilia a často je založenie vlastného podniku sprevádzané nespočetnými bezsennými nocami. Ak chcete mať istotu, že vaše jedinečné výrobky alebo služby budú od začiatku v bezpečí, nezabudnite ich právne chrániť. K tomu vám môže pomôcť ochranná známka.

Právna ochrana na 10 rokov

Ak hovoríme o ochrannej známke, potom hovoríme o duševnom vlastníctve. Správa tejto právnej ochrany spadá pod Úrad priemyselného vlastníctva, ktorý tiež prijíma žiadosti o registráciu a vybavuje všetky formality spojené so známkou. Na prvý pohľad vás od registrácie ochrannej známky môže odradiť počiatočná investícia, ktorá sa môže pohybovať v stovkách eur v závislosti od oblasti prihlášky alebo množstva potrebných dokumentov, ale vedzte, že sa to určite oplatí – je to jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby vašu ochrannú známku nikto nezneužil alebo aby ste sa mohli právne brániť v prípade jej odcudzenia. Po podaní žiadosti o registráciu ochrannej známky bude táto po schválení platiť 10 rokov. Potom musíte registráciu obnoviť, aby ste zabránili jej zániku. Prejsť všetkými nástrahami registrácie nie je pre nového podnikateľa jednoduché. Našťastie existuje pomoc – s registráciou vám pomôže napríklad Patentoid.sk.

Aký je vzhľad ochrannej známky

Možno vás zaujímalo, čo sa na ochrannej známke vlastne píše alebo ako vyzerá. Existuje viacero možností jej vzhľadu – môže to byť grafické znázornenie pomocou písmen, obrázkov alebo znakov, ale môže to byť aj tvar samotného obalu alebo hudobný motív. Výber je na vás a vašej predstavivosti.

Ak to teda so svojím podnikaním myslíte vážne a chcete si ušetriť veľa budúcich starostí, určite zvážte registráciu ochrannej známky. Oplatí sa to.