Aloe vera – čo to je a na čo je to dobré?

Bolí vás hlava, brucho, srdce či kĺby? Kúpte si tabletky! To je dnešná univerzálna odpoveď takmer na všetky naše neduhy. Teda chémia nás spoľahlivo sprevádza celým naším životom. A tak je namieste otázka,” nie sú vedľajšie účinky tak dlhodobého užívania telu cudzích chemikálií príčinou vzniku civilizačných chorôb”? A možno vôbec tento trend zmeniť?

Na obe tieto otázky je odpoveď jednoduchá a prozaická-áno! Jednou z možností je práve alternatívna medicína.

I napriek nepopierateľným úspechom moderného farmaceutického priemyslu, zostáva príroda so svojimi zdrojmi účinných látok ďaleko pred vedcami. Smelo môžeme povedať, že jediným farmaceutickým gigantom je príroda sama. V súčastnosti sa, ako všade vo svete tak už i u nás, zvyšuje počet pacientov, ktorí pri riešení svojich zdravotných problémov využívajú postupy a prostriedky tzv. alternatívnej medicíny. Zdrojom a koreňom alternatívnej medicíny sú prírodné látky a prípravky, ktoré aj ako účinné domáce lieky tvoria základňu liečby mnohých zdravotných problémov. Najnovšie výskumy demonštrujú, že vitamíny, minerálie, včelie produkty, viacnasýtené mastné kyseliny a iné prírodné produkty ak sa užívajú v primeranom množstve, prinášajú optimálne zdravie, zabraňujú mnohým ochoreniam pomáhajú posilniť obranyschopnosť organizmu(imunitný systém) a súčasne priamo a účinným spôsobom bojujú proti chorobám.

Ústrednou rastlinou na ktorú sa kladie najväčší dôraz a ktorá tvorí základ viacerých prípravkov pre vnútorné i vonkajšie použitie je Aloe Vera.

Prečo Aloe Vera?

Aloe je legendárna rastlina, ktorú už v minulých civilizáciách označovali ako zázračnú. Jej divoká krása a terapeutické vlastnosti jej prisúdili punc legendárnosti. Je skutočne jedným z najúžasnejších darov prírody…

Prvá písomná zmienka o liečivých účinkoch aloe sa nachádza na hlinených doštičkách z obdobia vlády sumerského kráľa Arkada zo 4. tisícročia p. n. l. Traduje sa, že za svoju krásnu pleť kráľovná Kleopatra ďakovala prípravkom z aloe. Slávny grécky lekár Hippokrates žijúci v 5. až 4. storočí p. n. l. prípravky z aloe používal na liečbu mnohých ochorení, najmä črevných, žalúdočných ale aj nádorových. Z údajov z posledných rokov je zaujímavý údaj Carla Millera Kenta, že prípravky z aloe boli súčasťou liekov nachádzajúcich sa na palube kozmickej lode, ktorá v r.1969 pristála na Mesiaci.

Čo Aloe vera obsahuje a ako pôsobí?

  • veľké množstvo minerálnych látok, predovšetkým makroelementy (vápnik, fosfor, sodík, draslík atď.)
  • vitamíny – hlavne antioxidanty (látky brániace bunky pred pôsobením škodlivých kyslíkových radikálov), teda vitamínu C, A a E. Zo skupiny vitamínov B najmä vitamín B 12, pretože jeho výskyt je bežný iba v potravinách živočíšneho pôvodu
  • saponíny – majú nielen čistiacu schopnosť (najmä v oblasti črevných klkov), ale aj antimikrobiálne účinkyaloe vera
  • lignín – pripisuje sa mu schopnosť prenikať do hĺbky kože a slizníc. V miestach aplikácie potom aloe pôsobí ako anestetikum, zmierňuje bolesti aj hlboko pod povrchom tela, napr. vo svaloch, kĺbových spojeniach a pod.
  • 18 aminokyselín (základné stavebné jednotky bielkovín), z toho 8 esenciálnych (t.j. takých, ktoré si organizmus nevie vyrobiť sám).

Aloe má protizápalové účinky. Pracuje podobne ako steroidy, ale bez vedľajších účinkov. Pôsobí ako prírodný zvlhčovač, dodáva vlhkosť všetkým vrstvám kože. Zvyšuje normálne bunkové množenie, čím urýchľuje regeneračnú fázu hojivého procesu. Šťava z aloe pôsobí dezinfekčne, antibioticky, protizápalovo a zastavuje krvácanie. Z uvedených dôvodov sa prípravky z aloe osvedčili aj pri popáleninách, ale aj iných druhoch poškodenia kože. V ľudovom liečiteľstve sa aloe odpradávna používalo ako prirodzené preháňadlo, ale aj pri chorobách sprevádzaných opačnými chorobnými príznakmi – hnačkami, napr. pri zápaloch čreva. Popísané sú aj skúsenosti so zmierňovaním problémov pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Z ochorení tráviaceho ústrojenstva sa aloe osvedčilo aj pri ochoreniach pečene (najmä pri jej zápaloch), pri ochoreniach podžalúdkovej žľazy, žlčníka a podobne. Z ochorení látkovej premeny sú známe vynikajúce výsledky napríklad pri cukrovke.

Aloe Vera je najlepším prostriedkom posilnenia imunity a prírodnej prevencie zdravotných neduhov. Nie všetci sme ochotný jesť lieky aj keď vieme o nich viac ako o samotnej prírode. Problém úspešnej liečby určite súvisí s našim životným prostredím, a najmä našim životným štýlom. Primárna prevencia je zameraná na postupy, vďaka ktorým ochorenia vôbec nevznikajú. V tomto smere ide predovšetkým o zmenu nesprávneho životného štýlu. Je veľmi ťažké a nákladné ozdravovať naše životné prostredie. Snáď ešte ťažšie je meniť náš vlastný životný štýl. Je potrebné si uvedomiť, že naša strava často neobsahuje dostatok vitamínov, minerálnych látok, vláknin. Preto sú tak rozšírené najmä ochorenia srdca a ciev a rakovina. Liečba mnohých ochorení preto značne zaostáva za možnosťami diagnostiky. Preto sa pozornosť obracia smerom k tzv. prírodným metódam prevencie a liečby. Niektorí hovoria o tzv. alternatívnej medicíne, niektorí o tzv. komplementárnej medicíne. Na názve až tak nezáleží, ide o obsah týchto pojmov. Ide o liečbu nie prostriedkami tzv. modernej medicíny, ale pomocou používania prírodných látok. Jedným z takýchto malých zázrakov prírody sa volá Aloe vera.
O čo vlastne ide, čo Aloe vera vlastne je, čo obsahuje a ako účinkuje?
 

Aké sú hlavné účinky Aloe vera?

Aloe vera najmä tieto účinky:
účinky detoxikačné: Aloe vera očisťuje organizmus od zbytočných a škodlivých látok
harmonizujúci účinok
zvyšuje celkovú pracovnú schopnosť a schopnosť znášať aj zvýšenú psychickú a fyzickú záťaž
zvyšuje obranyschopnosť ( imunitu ) bunečnú aj protilátkovú.
protialergický účinok
protizápalové účinky, celkové aj lokálne.
ničí baktérie, vírusy a plesne / pričom nepoškodí baktérie, ktoré naše telo potrebuje, napr. Acidophillus, či Doderleinovu tyčinku/.
tlmí a odstraňuje bolesť
urýchluje hojenie rán, popálenín. Hojenie je rýchle, netvoria sa jazvy.
znižuje krvácanie

Prípravky aloe možno použiť dvojakým spôsobom.

Lokálne, na povrchové ošetrenie alebo vnútorne. Mnohí, najmä dámy, potvrdia vynikajúce účinky kozmetických prípravkov obsahujúcich aloe. Z hľadiska medicínskeho je však zrejme dôležitejšie, že pri mnohých kožných ochoreniach, najmä ekzémoch, mykózach, herpese, ale aj pri tak závažnom ochorení akým je psoriáza (lupienka), sa aloe osvedčilo a to nielen v lokálnej ale aj celkovej aplikácii – čo znamená, že optimálnou kombináciou je užívanie šťavy vnútorne a zároveň aplikovanie gélu na vonkajšie použitie.

Prípravky z aloe však nie sú určené iba pre tých, ktorí už majú zdravotné problémy. Treba sa na ne pozerať z pohľadu možnej prevencie.

Prečo sú prípravky z Aloe Vera také účinné?

Prípravky sú účinné vďaka bohatému koktailu výživných látok, ktorých kombinované spolupôsobenie a vzájomný pomer poskytujú omnoho účinnejší výsledný efekt, aký by bol pri samostatnom pôsobení jednotlivých komponentov, pretože navzájom sa účinky zložiek zvyšujú, čiže pôsobia synergicky. Prípravky majú tiež adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že každý jedinec z nich využíva práve tie látky, ktoré potrebuje. Preto sa aj účinky prípravkov líšia z osoby na osobu.

Pre koho je vhodný prípravok aloe vera

Pred užívaním sa radšej poraďte so svojim poradcom. Lebo aloe veru určenú pre srdce a cievy nieje vhodná pre všetkých. Aloe vera vhodná na kĺby robí zázraky keď ju človek pije preventívne a keď už rieši nejaký problém nemôže čakať, že mu bude zo dňa na deň lepšie. Zlepšenie príde no keďže je to prírodný produkt treba byť trpezlivý.

Záujemcom rada poskytnem viac informácií 🙂