Dobré sporenie a investovanie je ako umenie

dobré sporenie

Sporenie som sa naučila od svojej úžasnej starej mamy. Systém, ktorý používala mi prišiel trochu zvláštny. Keď som sa však nad tým malinko zamyslela dával logiku. Niekoľko obálok. Každá mala svoje meno a bola určená na niečo veľmi konkrétne. Áno bola som vtedy ešte malá a predsa mi to príjemne uviazlo v pamäti medzi ostatnými krásnymi spomienkami.

Obálka s názvom domácnosť zahŕňala sporenie na bežné výdaje v domácnosti ako je jedlo, kozmetika, pranie, a tak ďalej. Obálka dom bola zase na energie, a chod domu ako takého. Vtedy som si to neuvedomila no chýbala obálka dovolenka alebo radosť.

Peniaze v banke

Dnes väčšinou ukladáme peniaze do banky. A možno tiež máme pomenované účty systémom obálok. Jeden môj účet sa skutočne volá „radosť“. A robím si z neho radosť. Keď si nasporím dostatočnú sumu peňazí tak ich miniem na niečo čo mi spraví takú poriadnu radosť. Toto ja volám dobré sporenie. Naposledy som si kúpila také krásne čižmičky. Ver tomu, že mi spravili až neskutočnú radosť.

sporenie

Jedného dňa, keď som vysvetľovala kamarátke pri káve ako si šetrím na rôzne veci čo ma zaujímajú tak zahlásila: „Tebe sa sporí, keď máš z čoho.“ Chvíľku mi trvalo, kým som jej vysvetlila, že som tiež mala obdobie kedy som rozdeľovala aj len euro na niekoľko častí. Do povestných obálok. Ja si myslím, že nie je umenie rozdeľovať milióny. Umenie je vedieť ušetriť aj z mála bez toho aby si nemal pocit, že si odopieraš základné veci.

Ako si zariadiš tak budeš mať

Stačí sa rozhodnúť a udržať si v začiatkoch poriadnu disciplínu. Toto bolo pre mňa asi najťažšie. Nemusí to však platiť nevyhnutne pre každého. Verím tomu, že keď niečo chceš tak jednoducho ideš za svojim cieľom. Keď konečne nasporíš nejakú sumu je dobré ju vhodne investovať. Pre začiatok neodporúčam veľmi riskovať. Nemuselo by sa to vyplatiť. Investovanie je možné aj s dobrým pomerom rizika a výnosu. Investovanie a sporenie idú ruka v ruke, alebo bankovka ku bankovke.

Stačí si vybrať, ktorou cestou chceš ísť. Ja som si zvolila tú svoju. Šetrím a investujem s rozumom. Treba si uvedomiť aj to, že aj peniaze sú energia a chcú prúdiť. Tak ich rozumne rozprúď aby sa rady vracali práve k tebe.


Pridaj sa na FB funpage a žiadny článok ti neunikne.