Plastové prepravky a ich využitie

plastové prepravky
Ako malé dievča, už je to za nami .. Požičala som si kúsok textu známej slovenskej piesne. Takto by som mohla pokračovať. Teraz nechcem hovoriť o ovocí, aj keď.. Dostaneme sa aj k nemu.
Fakt je, že je to skutočne už za nami. Už dávnejšie nie som dievča. Stále tak vraj vyzerám. Svet je plný lichotníkov, ktorí mi vedia urobiť dobrú náladu hoc aj každý deň.
Pamätáte sa na roky 80-90? Ja áno. Jednou utkvelou spomienkou z týchto rokov je pre mňa obrovská plastová prepravka. Jasné, že obrovská vtedy som bola maličká.

Plastové prepravky

Úhľadne naukladané voňavé pečivo, ktoré čakalo na to, kým pribehnú ráno hladné deti s rodičmi na nákup. Alebo .. Otvoria sa hliníkové dvere so sklenenou výplňou, zazvoní zvonec a nie. Nie je rozprávky koniec. Je to len začiatok. Do nosa sa vám dostáva opojná vôňa všetkých tých údenín a iných mäsových výrobkov.
Čakáte v rade a v tom opäť ten známy zvuk dverí a zvončeka. Otáčate sa a už to vidíte. Do vnútra vchádza statný muž v stredných rokoch na tú dobu v slušivej zástere. V rukách má plastovú prepravku, ktorá je vrchovato naložená čerstvými párkami, slaninou a jaternicami. Pri tej spomienke sa mi slinky zbiehajú aj keď už roky nejem mäso.
Iný príbeh z dávnych čias sa črtá v zelovoci. Aj tam sa používali takéto prepravky, ako pomocníci pri dopĺňaní ovocia a zeleniny. Boli dokonca vyložené priamo na predajnej ploche. Bolo to praktické.
Vtedy ešte nemali pojazdové kolieska, ktoré je možné namontovať na tieto prepravné boxy, aby sme si tak uľavili od váhy pri ich prenášaní. Pomocníci sú to takmer dokonalí. Odnesieme naraz oveľa viac vecí a tým šetríme aj svoj čas.

Drevo, papier alebo plasti

Priaznivci prírodných materiálov mi verím odpustia. Takéto plastové KLT prepravky majú svojich fanúšikov a možnosť využitia aj dnes. Sú pevné, odolávajú rozmarom počasia. Tým je ich životnosť oveľa dlhšia ako drevených alebo papierových hoc prírodných bedničiek.
Chránime tak prírodu? V istom zmysle áno. Ja viem plast sa zložitejšie likviduje. Myslíte si, že stromy stihnú tak rýchlo dorastať? Aby nám tvorili kyslík a čistili vzduch a ešte sme si mohli ich dovoliť rúbať na to, aby sme sme sa tvárili akí sme ekológovia?
Milujem prírodu, a preto rozmýšľam nad tým, ako jej uľaviť aj iným spôsobom, ako len o tom hovoriť.