Proteínový čokoládový koláč, sladká odmena po namáhavom cvičení

Informácia o tom, ako veľmi sú proteíny potrebné pre naše telo a svaly, nie je pre športovcov vôbec neznáma. Kompletné bielkoviny ktoré konzumujeme, sú zložené z rovnakých aminokyselín, ktoré tvoria naše svaly. Cvičenie spôsobuje štrukturálne poškodenie tkanív, čo znamená, že naše svaly vyžadujú viac bielkovín. A práve tieto sú zodpovedné za obnovu svalového tkaniva po cvičení. Potraviny, ktoré obsahujú najväčší podiel bielkovín sú hlavne vajcia, mliečne produkty, ryby a morské plody, mäso, strukoviny, listová zelenina, orechy a semiačka. Ďalšou možnosťou, ako vieme dodať telu proteíny je prostredníctvom proteínových doplnkov, a to rôznych proteínových práškov, tabletiek, tyčiniek, či hotových nápojov.

Dodanie proteínov telu je pre športovcov (a nielen pre nich) pri aktívnom spôsobe života teda nevyhnutnosť. Prečo to ale neurobiť tiež veľmi lákavou formou v podobe chutného a zdravého koláča? V tomto článku som si pre vás pripravila recept na úžasný čokoládový koláč, ktorý vám nielen tieto potrebné látky dodá, ale rovnako bude aj sladkou odmenou po namáhavom cvičení!

Ingrediencie:

½ šálky nesladeného mandľového alebo kokosového mlieka

3 vajcia

3 polievkové lyžice nesladenej jablkovej šťavy

1 čajová lyžička vanilkového extraktu

¾ šálky celozrnnej múky

1 a ½ odmerky (cca 45g) čokoládového proteínového prášku

  šálky nesladeného kakaového prášku

¼ šálky kokosového cukru (alebo trstinového)

½ čajovej lyžičky prášku do pečiva

Mokré ingrediencie zmiešame spolu so suchými, až kým sa nevytvorí hladké čokoládové cesto. Takto vypracované cesto vylejeme na plech, ktorý sme predtým vymastili kokosovým olejom alebo pokryli papierom na pečenie.

Trúbu si dopredu vyhrejeme na 180 stupňov a pečieme po dobu 15 až 20 minút. Dávame pozor aby sa koláčik neprepiekol.

Po upečení nakrájame a môžeme pridať nesladenú šľahačku alebo grécky jogurt. Dobrú chuť!