Registrácia ochrannej známky 2

Chcete začať podnikať? Nezabudnite ho správne chrániť

Hoci je trh pomerne presýtený rôznymi produktmi a službami, stále je tu dostatok priestoru pre nové nápady. Ak ste sa rozhodli, že chcete vystúpiť z davu a založiť si vlastnú firmu, viete, že vytvoriť sofistikovanú spoločnosť, ktorá funguje vo všetkých oblastiach, nie je jednoduché. A ak sa vám to podarí, nájde sa veľa ľudí, ktorí budú v pokušení váš nápad skopírovať alebo ukradnúť. Preto buďte pri zakladaní podniku opatrní a chráňte si svoje meno, logo alebo dokonca ochrannú známku svojich výrobkov a služieb. To vám poskytne právnu ochranu, ktorá vám zaručí, že o svoje podnikanie neprídete.

Nepodnikajte bez ochrannej známky

Možno ste už počuli o ochrannej známke, ale neviete, ako funguje a na čo je vlastne dobrá. Potom vedzte, že ochranná známka je právny nástroj, ktorý zaručuje, že nikto iný nemôže legálne prevziať vaše logo, slogan, džingel, výrobok, službu, dokonca ani farbu alebo tvar vašej značky. Umožňuje vám chrániť vašu značku na národnej úrovni, ale môžete sa rozhodnúť aj pre európsku alebo medzinárodnú platnosť. Výhodou ochrannej známky je, že o ňu môžu požiadať právnické aj fyzické osoby na Úrade priemyselného vlastníctva, kde im bude udelená na obdobie 10 rokov po vyplnení rôznych formulárov, predložení dokumentov, správnom výbere jednej zo 45 tried, schvaľovacom procese a zaplatení všetkých poplatkov.

Ak vás však desí predstava zdĺhavého administratívneho procesu, hromady papierovačiek a stresu z toho, aby ste všetko zvládli, môžete sa obrátiť na spoločnosti, ktoré sa na túto problematiku špecializujú. Napríklad portál Patentoid vybaví celý proces od A po Z, a to dokonca úplne online, bez potreby zložitého dochádzania – stačí vyplniť online formulár žiadosti, odoslať splnomocnenie a zaplatiť za objednávku. Potom už len počkáte, kým sa vykoná vyhľadávanie, vytvorí a schváli žiadosť, a keď ju Úrad priemyselného vlastníctva schváli, môžete ju hrdo používať. Proces schvaľovania úradmi môže trvať šesť mesiacov, ale odo dňa podania správne vyplnenej žiadosti, o ktorú sa postará Patentoid, je vaša ochranná známka už platná.

Náklady na ochrannú známku sú nižšie ako potenciálna strata

Ak vás zaujíma možnosť právnej ochrany a uvažujete o registrácii, potom vás bude ešte zaujímať cena ochrannej známky. V tomto prípade nie je možné stanoviť jednotnú sumu, pretože cena závisí od toho, kde chcete ochrannú známku zaregistrovať – v rámci Slovenska vás registrácia prostredníctvom Patentoidu bude stáť približne 300 EUR, zatiaľ čo platnosť pre celú EÚ je približne 1 400 EUR.

Možno si myslíte, že cena ochrannej známky je teraz dosť vysoká. Je však dôležité si uvedomiť, že táto investícia sa naozaj oplatí, pretože nikto nebude môcť ukradnúť vašu ťažko vybudovanú firmu a budete chránení v prípade akýchkoľvek právnych sporov. Straty, ktoré by mohli vzniknúť, ak by ste svoju firmu nechránili, by boli mnohonásobne vyššie.