Ďaleko hľaď alebo ďalekohľad

Ďalekohľad
Ľudské oko nie je prispôsobené, aby videlo až za sedmoro hory. Nežijeme v rozprávke. Vieme si však pomôcť tým, čo zostrojili ľudské ruky.
Pri potulkách po horách sme s kamarátom vyšli na vrch kopca Siná. Nádherná prechádzka cez les zakončená tichým posedávaním na vrchole vo dvojici bez slov. Obaja sme boli fascinovaní tým, čo sa nám rozprestieralo pred zrakom. Obzerali sme okolité pohoria až pokiaľ sme dovideli voľným okom. Počítali domčeky a pozerali rieky a potoky. Rozoznávali v diaľke kostolné veže a pripravené poorané veľké polia.
Dohadovali sme sa o jednej streche do chvíle, kým môj parťák na turistike nevytiahol z malého batohu ďalekohľad. Bola som prekvapená kam ho tam zmestil. Bolo po dileme. Pozreli sme sa do zázraku dávnej doby, ktorý nám krásne priblížil strechu a už bolo všetko jasné, ako modré nebo nad našimi hlavami.
Ďalekohľad bol malý a splnil v tejto mini hádke veľkú rolu. Pomohol tak nastoliť mier v našom rozhovore. Bola to hádka len žartom, ktorá sa neskôr rozvinula práve na tému ďalekohľadov. Riešili sme, kde všade ich používame a, ako nám môžu v živote pomôcť.

Ďalekohľady sú rôzne

 

Hans Lippershey zostrojil už v roku 1608 svoj prvý ďalekohľad. Mal slúžiť predovšetký armáde. Na prvý krát pred komisiou neuspel. Netrvalo dlho a stal sa dodávateľom ďalekohľadov pre Holandsko. Narodil sa v roku 1570 ako búdúci nemecko-dánsky optik. Približne v roku 1609 prišiel Galileo Galilei a jeho ďalekohľad zväčšoval 3x o niečo neskôr to bolo až neuveriteľných 23x. 

Vznikali podľa potreby použitia. V divadle sú malé, aby sme dovideli na scénu. Vonku používame malé, veľké, monokulár, .. Nie je to tak dávno, čo som sa o túto tému ešte veľmi nezaujímala. Zistila som, že existuje aj tzv. monokulár. To slovo mi prišlo vtipné, keď som ho počula prvý krát. Je to zaujímavý pomocník, ktorého hravo ukryjete aj do menšieho vrecka.
Praktickejšie sú však väčšie a profesionálnejšie ďalekohľady, ktoré sú však aj trochu drahšie. Tak, ako vyberáme odev a topánky, treba sa zamyslieť aj nad ďalekohľadmi a ich použitím v praxi. Inak potrebuje zaostriť pohľad poľovník cez krásny deň a inak v noci. Tam sa mu hodí aj niečo s nočným videním. Takýto ďalekohľad už tiež existuje. 
Vyberajte s dôrazom na účel na aký ho potrebujete.