Solárne panely, tepelné čerpadlá, fotovoltika, zelená technika

Solárne panely, tepelné čerpadlá, fotovoltika, zelená technika

Projekt na váš krásny nový dom leží na stole. Dlho sa naň pozeráte. Fotky z počítačovej simulácie vyzerajú ozaj nádherne. Už cítite dotyk kľučky v ruke pri vchádzaní do svojho nového príbytku. Počujete smiech priateľov pri oslave. Dupot malých nožičiek po teplej podlahe. 

Vôňa čerstvo upečeného koláča sa šíri celým domom. Zvuk cinkajúcich pohárov s prípitkom od hostiteľa … 

“Aha, veď to som ja.” 

Vidíte samých seba ako sa pohybujete po vašom novom dome…

Tomuto všetkému predchádza kopec plánovania a práce. Na začiatku si možno pokladáte kopec otázok. Jednou z nich je otázka ohľadom vykurovania. 

Otázka ani tak nie je Shakespearovského rázu: Kúriť či nekúriť. Kúriť je potrebné. Veď nemôžeme spávať v spacákoch. Po zime príde ďalšia zima. Deti najradšej behajú bosé. Toto ste vyriešili podlahovým kúrením. 

Ako vyriešiť vetranie a kúrenie?

 

Fotovoltika

Fotovoltika je metóda, ako využiť slnečné žiarenia a premeniť ho na elektrinu. Jednosmerný prúd s využitím fotoelektrického javu na veľkoplošných polovodičových fotodiodách. Fotovoltaické články sú obvykle spájané do väčších celkov. Môžete ich vidieť, ako fotovoltaické panely. Ich zhluk fanúšikom pripomína kozmickú loď enterprise z filmu Star Trek. 

Existujú dva druhy článkov.

  • Kryštalické články sú vytvorené na tenkých doskách polovodičového materiálu. 
  • Tenkovrstvové články sú priamo nanášané na sklo alebo inú podložku.

Každý z týchto článkov je vyrobený iným technologickým postupom. 

 

Vetranie a rekuperácia

Pri stavbe nového alebo veľkej rekonštrukcie rodinného domu je ideálne riešenie pomocou rekuperácie. Toto vám vyrieši kopec starostí. Nakoľko takto vyriešené odvetrávanie odvedie z priestoru nielen vysokú hodnotu CO2, vlhkosť, dokonca aj zápach. 

Odpadnú vám tam starosti s vetraním. Keď máte deti, už sa nemusíte o ne báť pri otvorenom okne počas toho, ako potrebujete vyvetrať.

Takéto riadené vetranie vám vždy zabezpečí prívod čerstvého vzduchu smerom do vnútra. Rovnako, ako zabezpečí odvod odpadového vzduchu smerom von.

Správne rozhodnutie

Nové technológie pri stavbe a zariaďovaní domov a bytov nám sú nápomocné či už pri kúrení alebo vetraní. Postači si len správne vybrať.