Termovízia nie je televízia

V čase, keď do nášho vysnívaného bytu prenikal chlad, sme boli nútení pristúpiť k ďalším riešeniam. Aj po výmene okien v celom byte. Aj po utesnení všetkých otvorov stále sa nič nezmenilo. Niekto známy nám poradil termokameru. Dovtedy som netušila o, čo ide. Začala som študovať, čo je to za čudesný výtvor a v čom nám to má pomôcť.
Ešteže máme internet povzdychla som si počas toho, ako som zadala do vyhľadávača slovné spojenie termovízia. Pomýlila som si to najskôr s televíziou, čo ma pobavilo. Hneď, ako som sa z chuti zasmiala som to zadala správne. Potrebovala som vedieť, čo môžem od tohto zázraku novej doby očakávať.
Novými poznatkami som bola tak fascinovaná, že som si to čítala nahlas:
“Termokamery umožňujú zobraziť infračervené žiarenie telesa tak, aby ho bolo možné vidieť. Výstupom z termokamery je infrasnímok, odborne nazývaný aj termogram, prípadne termosnímok.”
“To je zaujímavé” – zašomrala som si popod nos len tak pre seba a čítala som ďalej.
“Rádiometrické termokamery užívateľovi umožňujú určiť teplotu v jednotlivých bodoch termogramu. Určenie teploty nie je jednoduché. Závisí na niekoľkých parametroch. Jedným z nich je emisivita telesa.”

Termovízia nám pomôže

Viac som nepotrebovala vedieť. Je to ako, keď jednotlivé dieliky puzzle zapadnú do seba. Zodvihla som sa z postele, na ktorej som len tak, ako deka pohodená ležala pred svojim malým notebookom. Utekala som za priateľom s krikom ako malé dievčatko.
“Mám to. Prišla som na to.”
“Haló zlatko, kde si?”
“Tu v kuchyni” – ozval sa môj priateľ. “Na, čo si to prišla?” – Bol zvedavý.
“Termokameru potrebujeme. Tam na nete písali, že to zistíme, kde je problém.”
Keď som sa zastavila a poriadne pozrela. Priateľ držal niečo čudné v ruke, čo som videla doteraz len na obrázku.
“Niečo takého myslíš?” – Povedal s úsmevom.
“Áno takúto som videla na nete. Kde si to zobral”
“Kamarát to mal doma tak mi požičal.”
“Super.” – Zajásala som na celý byt. “Poďme to hneď vyskúšať. Som zvedavá, kde nám ešte uniká teplo z nášho bytu. Veď na to musíme už prísť.”
Obaja sme nedočkavo vybehli von a išli skenovať objekt. Ešteže bývame na prízemí.