Slnečné okuliare ako ich vybrať?

slnečné okuliare

Máme tu obdobie leta a s ním spojené krásne slnečné počasie. Vychutnávate si radi príjemné chvíle na slnku? Doma na terase, v práci alebo s priateľmi na víkendových grilovačkách napríklad pri vode? Často sa staráme o svoju pokožku, aby sme sa nespálili na slnku. Natierame sa rôznymi krémami, ale myslíme aj na ochranu našich oči?

Ochrana očí pred slnečným žiarením je veľmi dôležitá! Preto sú najlepším riešením slnečné okuliare, ktoré dokonale ochránia váš zrak. Aké okuliare sú tie najlepšie? U mnohých ľudí prevláda názor, že iba tie „drahé“ slnečné okuliare sú správnym riešením ochrany zraku. A okuliare by sme mali nakupovať iba v optike. Mnoho štúdii a pravidelných testov odborných testovacích spoločnosti alebo aj Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) preukázali, že aj tie najdrahšie slnečné okuliare nesplnili vždy požadované normy. Naopak už tie lacnejšie slnečné okuliare preukazovali skvelé výsledky. Čo je teda dôležité pri výbere slnečných okuliarov?

OkuliareWayfarer.sk 728x90

Slnečné okuliare

Slúžia často hlavne ako módny doplnok. Pri výbere okuliarov je dôležitý v prvom rade filter, ktorým disponujú slnečné okuliare. Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou do 400 nanometrov sa nazýva UV žiarenie, a preto je najdôležitejší UV filter, ktorý pohlcuje nebezpečné UV žiarenie, ktoré je nebezpečné ako pre pokožku, tak aj pre oči. Kvalitné okuliare by mali pohlcovať aspoň 98% UV žiarenia. Účinnosť UV filtra nie je závislá od tmavosti šošoviek, pretože aj číre okuliare môžu poskytnúť plnú ochranu pred nebezpečným UV žiarením. Kvalitné okuliare proti slnku majú často označenie UV 400, to znamená, že šošovky absorbujú UV žiarenie o vlnovej dĺžke 400 nanometrov a menej.

Okrem UV filtra sú dôležité aj ďalšie špeciálne filtre, ako polarizačný filter. Polarizačné slnečné okuliare sú najlepšou voľbou pri výbere okuliarov. Nájdete ich pod označením “polarized” alebo “polarized lens”. Polarizácia zvyšuje vizuálnu ostrosť prostredníctvom eliminácie extrémnych odrazov a odleskov svetla, ktoré vznikajú najmä dopadom svetla na mokrú vozovku, lyžiarsku zjazdovku a pod., a preto sú skvelou voľbou na každodenné nosenie, k vode, na šoférovanie a na všetky športové aktivity.
OkuliareWayfarer.sk 980x100

Hlavnou výhodou okuliarov je, že okrem ochrany pred UV žiarením, ochránia aj pred infračerveným žiarením, ktoré vnímame ako teplo. Pri nadmernom prijímaní infračervených lúčov môže dôjsť až k spáleniu viečok. Zároveň, ak budete mať okuliare na očiach, ochránia vaše oči aj pred nepriaznivými vplyvmi okolia, ako je prašnosť, poveternostné podmienky, vniknutie cudzieho telesa do oka a pod., a preto by každý z nás mal používať slnečné okuliare

Ak si aktuálne vyberáte slnečné okuliare nezabudnite, že najlepšie ochránia váš zrak slnečné okuliare s UV 400 filtrom a s polarizáciou. Dnes už nemusíte chodiť osobne do obchodov, ale kvalitné okuliare si zakúpite aj on-line. Najlepšie slnečné okuliare, ktoré dokonale ochránia váš zrak nájdete na www.okuliarewayfarer.sk