Aký typ kozuba si vybrať?

kozub

Premýšľate nad tým, že si do domácnosti zaobstaráte kozub? Krb je nielen skvelým dizajnovým prvkom, je dobrý aj z praktického hľadiska. Zimnému obdobiu dodá úplne iný rozmer, zútulní atmosféru vašej obývačky a v konečnom dôsledku vám ušetrí peniaze za vykurovanie.

Klasický krb

Pokiaľ hľadáte autentické riešenie, klasický krb je jednoznačne tou správnou voľbou. Otvorený oheň bude pôsobiť príjemne a originálne. S klasickým krbom vás ale čaká aj viac upratovania. Problémy môžete mať aj pri jeho umiestnení. Nemôžete ho totiž vystavať v akejkoľvek miestnosti. Nehodí sa k podlahám z dreva a z iných horľavých materiálov a správne funguje len s komínom predpísanej veľkosti.

Krb s krbovou vložkou

Prináša mnoho výhod. Nenarobí toľko neporiadku a má podobnú výhrevnosť ako klasický krb. Krbové vložky môžete navyše napojiť na vykurovací systém, vďaka čomu bude teplo prúdiť do každej miestnosti v dome. Musíte tiež počítať s čistením sklenených dvierok krbovej vložky a s o niečo vyššou cenou než pri klasickom krbe.

Myslite ekologicky

Pri vykurovaní domácnosti zabudnite na drevo a uhlie. Zaobstarajte si ekologickejšiu alternatívu, ktorou sú práve drevené brikety. Ide v podstate o zlisovaný drevný odpad z nábytkárskeho alebo drevospracujúceho priemyslu (piliny), ktorý by ináč nenašiel využitie. Brikety majú tvar valca alebo kvádra, obsahujú len veľmi nízke percento vlhkosti, horia rovnomerne a udržiavajú teplo dlhodobo. Ani ich cena sa v konečnom dôsledku od ceny dreva veľmi nelíši. Odpadnú vám tiež starosti s manipuláciou a popol z nich môžete využiť ako prírodné hnojivo v záhradke.

Druhým variantom sú pelety, ktoré si tiež získavajú obľubu v mnohých domácnostiach. Hodia sa do krbov či kotlov s automatickými podávačmi. Užite si príjemné teplo domova v akomkoľvek ročnom období.