Ako zariadiť obývačku?

obývačka

Obývacia izba je srdcom a dušou každej domácnosti. Pozývate do nej všetkých hostí, trávite v nej podstatnú časť dňa s rodinou a blízkymi. A to sú dôvody, prečo by ste sa v obývacej miestnosti mali cítiť pohodlne. Môžete sa rozhodnúť pre minimalistický či vintage štýl, pre striedme aj pestré farby. Čo by ale v žiadnej obývačke nemalo chýbať?

Základné kúsky

Medzi základné vybavenie patrí bez pochýb sedacia súprava. Sedačka by mala byť pohodlná. Môžete si vybrať rohovú alebo klasickú sedačku, čalúnenú alebo koženú. Vzdušne a zároveň moderne pôsobia aj sedačky na nožičkách, ktoré dodávajú miestnosti na elegancii.

Okrem sedačky by ste mali siahnuť aj po konferenčnom stolíku, ktorý doplní priestor pred sedačkou. Ideálne taký, ktorý s ňou bude vytvárať farebný kontrast.

Nebojte sa kombinovať aj rôzne textúry. Drevený nábytok, látky, kameň, sklo. Fantázií sa medze nekladú. Ak sa rozhodnete len pre jednu textúru, mohlo by sa stať, že miestnosť bude pôsobiť nudne.

Čo bude dominantou miestnosti?

Každá miestnosť má svoju dominantu. Za dominantu je považovaný predmet alebo kus nábytku, na ktorý nám padne pohľad hneď pri vstupe do miestnosti. Pokiaľ máte väčšiu obývačku, môže byť vašou dominantou unikátny krb alebo knižnica, ktorá bude zakrývať celú jednu stenu. Do menších miestností môžete umiestniť umelecké dielo, obraz, ktorý vynikne svojimi farbami.

Podlahová krytina miestnosti dodáva charakter

Na trhu nájdete hneď niekoľko podlahových krytín. Drevená podlaha sa stále drží na poprednej priečke v obľúbenosti. Dôvodom je jej nadčasovosť, uhladenosť a elegancia. Môžete si vybrať tmavé aj svetlé drevo. Svetlé podlahy opticky zväčšujú miestnosť a hodia sa aj do malých obývacích miestností. V prípade, že hľadáte lacnejší variant, môžete siahnuť po laminátových podlahách, ktoré drevo skvelo imitujú.

Podlahu nezabudnite doplniť o kusový koberec, ktorý môžete umiestniť práve pod konferenčný stolík alebo medzi dve sedačky stojace oproti sebe. Koberec môže mať živé, priam extravagantné odtiene alebo svetlé a prírodné farby.

Svetlá sú praktické aj dizajnové

Obývačka by mala byť dobre presvetlená, preto sa do nej nebojte umiestniť zaujímavý luster, ktorý bude ladiť so zvyškom interiéru. Ďalej do obývačky môžete postaviť aj stojace a stolové lampy. Nezabudnite si vybrať aj odtieň svetla. K teplým farbám sa hodí teplejší odtieň osvetlenia, zatiaľ čo ku chladným studený.

Ďalšie úpravy

Samozrejme, pri zariaďovaní by ste mali myslieť aj na stenu v obývačke. Tú môžete buď namaľovať klasicky na bielo, alebo vytapetovať. Ducha obývačke dodajú aj dekorácie ako sviečky, rodinné fotografie či rastlinky.