Dôchodok je v nedohľadne

dochodok

Dôchodok vnímam z rôznych druhov médií ako strašidelný pojem skloňovaný na všetky pády. Preto pokiaľ máš ešte toto životné obdobie ďaleko premýšľaj nad tým ako si ho zabezpečiť. Vieš, že si môžeš už teraz tzv. šetriť na dôchodok formou dobrovoľných príspevkov?Každý sporiteľ má totiž práv si dobrovoľne prispievať na svoj osobný dôchodkový účet v II. pilieri formou dobrovoľných príspevkov. Tieto dobrovoľné príspevky sú zahrnuté aj v litere zákona a ponúkajú ti jeden so spôsobov ako si môžeš tvoj dôchodok navýšiť. Investuj preto svoje peniaze efektívne.

Dôchodok a dobrovoľné príspevky

Podľa zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení má sporiteľ v II. pilieri nárok na daňové zvýhodnenie. Ide o nezdaniteľnú časť základu dane, ktorej suma bude preukázateľná v zaplatených dobrovoľných príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie a to najviac do výšky 2% zo základu dane zisteného príjmu sporiteľa. Viac o týchto pravidlách sa dočítaš samozrejme už vo vyššie spomenutom zákone.

Produktívny vek je čas na zmeny

Možno si ešte stále v produktívnom veku a to je pre teba tá lepšia správa, pretože máš stále dostatok času aby si si našetril a postaral sa o vlastný dôchodok. Jeseň života je vraj to najkrajšie obdobie hovorili moja stará mať. Ja si myslím, že žiť by mal človek každučký jeden deň. Nie čakať na dôchodok.

Avšak kým to obdobie vkročí aj do tvojho života budeš môžeš byť pripravený. Budeš si užívať ďalej svoje záľuby a možno aj cestovanie a kto vie čo ešte. Ty sa najlepšie poznáš. Žiješ so sebou toľké roky. Trpíš sám sebe všetky tie nálady a zlozvyky. Je načase ich vymeniť za smiech a pohodu. Nielen na dôchodku sprav to už teraz. Buď pripravený žiť svoj život. Dobrovoľné príspevky, keď ich začneš riešiť čím skôr, ti v tom môžu neskôr pomôcť.


Pridaj sa na FB funpage a žiadny článok ti neunikne