Fotograf – rozhovor – zaujímavé momentky a zážitky

fotograf

Fotograf

Fotograf je osoba, zaznamenávajúca obrazy pomocou fotoaparátu. V minulosti a možno ešte aj dnes na médium ako je kinofilm alebo modernejšie SD, microSD karty.

Pre fotografa môže byť fotografovanie povolaním i koníčkom. Podľa toho ich ľudia zvyknú deliť na deliť na profesionálnych a amatérskych. Ja si myslím, že každý človek, keď robí svoj koníček s vášňou je lepší profesionál ako ten čo to robí len ako prácu. Amatér s vášňou dá do toho aj srdce.

Podarilo sa mi pre teba vyspovedať jedného vášnivého fotografa:

Čo ta priviedlo k fotografovaniu?

  • Spočiatku ma bavilo kreslenie. Cítiť ceruzku v ruke a ukladať tie nádherné myšlienky na papier ma skutočne bavilo. Neskôr mi srdce zahorelo vášňou po fotografovaní. Pozerať sa na náš nádherný farebný svet cez objektív mi príde čarokrásne. Áno. To nie je len záľuba. Je to vášeň. A to ma drží dodnes.

Ako dlho fotíš?

  • Začínal som ešte na základnej škole. Áno, ešte vtedy, keď sa mohlo zdať, že môj fotoaparát je väčší ako ja. Boli to práve školské výlety, ktoré naštartovali moju vášeň pre fotografiu. Na strednej škole som už fotil takmer čo prišlo alebo kto prišiel pod ruku. Ukončením vysokej školy začala moja vášeň pre fotografiu naberať väčšie rozmery.

Fotografia je ako skvelé jedlo. Keď skombinuješ všetky tie úžasné veci akými sú svetlo, ľudia, emócie, krása prostredia, . . . Vytvoríš tak nezabudnuteľnú spomienku v statickom obrázku.

Čo fotíš rád?

  • Najradšej prírodu. Prechádzka prírodou má pre mňa vždy osobitné čaro. Dejú sa v nej hotové zázraky, ktoré už väčšina ľudí v dnešnej modernej dobe zrejme nechce vnímať voľným okom. Pri každej fotke verím, že aspoň takto im dokážem ukázať o čo prichádzajú. Oplatí sa na chvíľu spomaliť a občas aj zastaviť a len žiť tu a teraz. Obdivovať krásu prírody a všetko čo k tomu patrí. Zbalím si batoh. Obujem tenisky. Vyberiem sa na prechádzku a cítim tú nádhernú vôňu kvetov. Počujem krásny lichotivý spev vtáčikov a šum vetra v korunách stromov. Vidím ako sa príroda predvádza pred mojim objektívom vo svojej najkrajšej farbe s láskou a zároveň pokorou.

Spomenul si, že rád fotíš aj dievčatá a ženy. Prečo práve nežnú časť nášho krásneho sveta? Je to vekom? (smiech)

  • (smiech) Vekom určite nie! K prírode patria aj ľudia. Rád fotím ženy lebo ženská krása je poteším oka pre muža v každom veku. Ženská krása mi pripadá večná. Ženy sú ako kvety. Aj kvety sú každý iný a predsa má každý z nich svoje čaro a je nádherný.

Aký máš najradšej fotoaparát? S čím najradšej fotíš?

  • Momentálne fotím s Nikonom d 810. Už keď ho beriem do ruky začínam sa tešiť na tie najfantastickejšie zábery. Začiatky neboli až takto technicky dokonalé. A predsa na svoju dobu aj Zenit bol úžasný nástroj na fotenie. Dokázal som s ním narobiť veľmi veľa krásnych a kvalitných fotografií. Tieto tešili oko aj dušu priateľov a známych už v mojich začiatkoch.fotograf

Máš radšej fotky vonku alebo tie štúdiové?

  • V zásade je mi to jedno. Je však pravda, že radšej mám prirodzené fotky ako tie čo sú umelo upravované v rôznych softvéroch. Aj keď rozumiem tomu, že občas sú úpravy ba až nutné. Retušovanie je spôsob ako vyrovnať nechcené veci alebo odstrániť zo záberu to čo tam nemá byť.

Čo vravíš na dnešné “cvakanie” mobilnými telefónmi? A fotky takéhoto druhu?

  • Veľmi takémuto štýlu neholdujem. Uznávam však, že v „núdzi“ je aj foťák v mobile lepší ako žiadny. Ak už nie je poriadna zrkadlovka po ruke na krásne fotky je to lepšie ako nič. V žiadnom prípade s ním nefotím zásadné fotky ako sú portréty, svadby, šport, folklór, ..  Osobne takéto fotenie používam skôr ako robenie poznámok. Niečo sa mi páči tak si to jednoducho a rýchlo odfotím.

Fotograf je ako kúzelník. Dokáže za kratučký čas vyčarovať niečo dychberúce. Ukážeš mu čo chceš odfotiť a on z toho spraví umelecké dielo.

Pri rozhovore som sa ešte dozvedela veľmi veľa zaujímavých vecí.

Fotograf Zdenko je aktívny aj na poli športu. Fotí futbal, športovú streľbu, florbal, volejbal a v poslednej dobe aj Zumbu. Vrtí sa tam v rytme aj keď len s jeho fotoaparátom.

Medzi športom fotí Zdenko aj kultúrne podujatia akými sú rôzne koncerty, vystúpenia známych aj nie celkom známych spevákov a skupín.

Svadba ako z rozprávky. Nádherné biele šaty. Krásny účes, ktorý z teba urobí princeznú. Všetky tie ligotavé doplnky a famózne spravené nechty. Trošku prirodzeného make-upu alebo niečo výraznejšie? Presne tak ako to máš rada a ako sa ti to hodí. Si krásna! Bude to nezabudnuteľný deň. Cvak – cvak. Počuješ ako fotografovi cvaká uzávierka. Fotky sú jednoducho dokonalé.

Áno! Zdenko fotí aj takéto nádherné životné udalosti ako je svadba.

Zdenko je veľmi príjemný človek a rozhovor s ním bol pre mňa veľmi podnetný a inšpiratívny. Už teraz sa aj ty môžeš tešiť na krásne fotky, ktoré pre teba vie spraviť. Stačí ho kontaktovať a dohodnúť si termín.


Pridaj sa na FB fanpage a žiadny článok ti neunikne.