Meditácia ako každodenný rituál alebo súčasť života

meditácia

Meditácia. V niekom možno vzbudzuje až také magické slovo. Hmmm. Vo mne sa pri pomyslení na túto činnosť rozhostí pokoj a pohoda. Niektorí ľudia hovoria, že je to zložitý proces dostať sa do stavu uvoľnenia. No ja si myslím opak. Ten stav kedy si príjemne uvoľnený je práve to čo je dôležité aby si mal prístup ku svojim zdrojom.

Uvoľnený stav

Áno je možné ho dosiahnuť aj hypnózou. O tomto niečo viem. Mám za sebou úžasný kurz hypnózy. Keď ťa to zaujíma, rada ti dám tip na skvelý dvojdňový kurz.

Meditácia (z lat. meditatio, rozjímať) alebo meditovanie je činnosť, ktorej zmyslom je uvedenie psychiky človeka do stavu väčšieho alebo hlbšieho sústredenia sa, pasívnej a tichej bystrosti; je to obracanie vnímania dovnútra, sprevádzané strácaním pripútanosti napr. k vonkajším predmetom, intenzifikáciou ochoty prebývať v samote a uvoľňovaním konštitúcie významových útvarov.
Meditácia je predmetom úvah špeciálnovedných (psychologických, medicínskych atď.) a filozofických disciplín, teológie, náboženstva a umeleckého líčenia, ale aj pseudovedeckého, pseudofilozofického a pseudonáboženského gýču. Najčastejšie sa rozlišuje:

  • filozoficko-metafyzická forma meditácie: jedna zo základných foriem meditácie; klasickým záznamom filozofickej meditácie v európskej filozofickej tradícii je text Descartovho diela Meditácie o prvej filozofii.
  • nábožensko-mystická forma meditácie: (seba)pohrúženie sa a cesta k najhlbšiemu poznaniu

Podľa Fromma je priama cesta k základnej príprave na učenie sa umeniu byť. (zdroj: wikipedia)

meditácia

Hmmmm z môjho pohľadu celkom zložitá definícia podľa uvedeného zdroja. Čo povieš? Moja definícia, keď chceš je: Meditácia je uvoľnený stav.

Pozoruj svoje dýchanie

Ja si myslím, že meditáciu môže vykonávať každý. Pohodlne sa usaď. Sústreď sa na svoje dýchanie. Myšlienky voľne plynú. Už teraz ako čítaš tieto riadky sa tvoje dýchanie prehlbuje a myšlienky sa spomaľujú. Vnímaš prichádzajúce zvuky a tak si zavri oči a vychutnaj si tento uvoľnený stav.

Meditácia je určitý stav uvoľnenia. Môžeš v ňom nájsť svoje skryté zdroje, odpovede na možno aj nevyslovené otázky, … A keď aj nie. Aspoň si príjemne oddýchneš a zrelaxuješ.

Od jedného známeho som dokonca počula, že meditácia je aj keď “čumíš” zdanlivo neprítomne do blba. Možno to práve znamená, že aj šport je určitý druh meditácie. Ja osobne si pri ňom perfektne oddýchnem. Napríklad taký DeepWork ten je super alebo Piloxing.

Čo si myslíš ty o meditácii? Napíš mi svoj názor do komentára dole pod článkom alebo do skupiny na facebooku.


Pridaj sa na FB funpage a žiadny článok ti neunikne.