Nádejný dôchodca a fondy

Keď sa povie dôchodok a fondy. Veľa ľudí za tvojimi dverami šetrí alebo nejak inak sa snaží zabezpečiť si dôchodok. Fondy, ktoré ti budú nápomocné neskôr. Niečo kam si budeš odkladať časť svojich zarobených peňazí na neskôr. Na ten čas kedy budeš mať pocit, že už nemôžeš zarábať peniaze. Radšej na ten čas, kedy si budeš užívať ešte svoju duševnú mladosť a začneš cestovať, alebo sa naplno venovať konečne koníčkom, ktoré ťa bavia.

Nádejný dôchodca

Možno už teraz premýšľaš nad tým ako to spravíš. Dôchodkové fondy ti v tom môžu byť nápomocné. Ja som presvedčená o tom, že dôchodok si treba rovnako užívať ako si užívaš život sám. „Nádejní dôchodcovia“ ako ich zvyknem volať u nás v kancelárií, sa nesmierne tešia až budú môcť opustiť pracovný proces a začnú si užívať svoj vytúžený a zaslúžený oddych.

Nesúhlasím. Užívaj si už teraz. Mysli na to, že raz ten dôchodok možno príde. „Možno“ práve preto, lebo čo ak si nájdeš takú zábavku, ktorá ťa bude baviť a ty nebudeš chcieť pracovať. Už to bude viac zábava ako práca. Už sa nebudeš cítiť ako ten „nádejný dôchodca“. Áno budeš potrebovať nejaký príjem a ten si vybuduješ už na ceste do vytúženého cieľa.

Dôchodkové fondy

Poznám pomerne veľa ľudí v takomto veku. Niektorí sú smutní, že sa nepripravili už počas aktívneho života lebo si nemôžu teraz užívať tak ako by chceli a majú na svoje cestovanie čas práve teraz. Fondy na dôchodok ti môžu byť nápomocné, ak ich začneš riešiť už teraz. Načo by si čakal na zajtra, na neskôr??? Do kedy to chceš odkladať? Aby si si potom v budúcnosti mohol vyčítať, prečo si to neriešil teraz?

Fondy sú ako sporenie. Nie. Skôr ako investovanie. Existuje viac druhov. Sú stabilné a bezpečnejšie alebo také kde môžeš viac zhodnotiť svoje peniaze a tie sú trochu riskantnejšie. Je na tebe, na ktoré sa cítiť viac, a ktoré si vyberieš.


Pridaj sa na FB funpage a žiadny článok ti neunikne.