Hyperpigmentácia je bežný, obvykle neškodný jav, pri ktorom dochádza k tvorbe škvŕn na pokožke. Tie sú viditeľne tmavšie ako okolité miesta na koži. Toto charakteristické stmavnutie nastáva, keď sa v koži začne tvoriť prebytok melanínu. Jedná sa o pigment, ktorý dotvára farbu pokožky. Nadmerná pigmentácia môže ovplyvniť farbu pleti ľudí akejkoľvek rasy.
Starecké či inak povedané aj pečeňové škvrny sú bežnou formou hyperpigmentácie. Vznikajú v dôsledku poškodenia kožných buniek slnečnými lúčmi, respektíve UV žiarením. Tieto malé tmavohnedé škvrnky sa zvyčajne nachádzajú na rukách a tvári, ale vyskytujú sa aj na iných častiach tela, ktoré sú veľmi často vystavené slnku.
Tehotenská maska – čo to je
Melasma alebo chloazma, to je názov pre ďalší druh pigmentových škvŕn. Podobajú sa stareckým škvrnám, no zasahujú väčšie plochy pokožky, pričom sa objavujú v dôsledku hormonálnych zmien. Melasma sa týka predovšetkým žien, ktorých telo prechádza hormonálnymi výkyvmi počas tehotenstva. Nadmerná produkcia melanínu sa prejavuje ako „tehotenská maska“, z čoho vyplýva, že nadmerná pigmentácia zasahuje tvárovú oblasť. Ku stmavnutiu pokožky však môže dôjsť aj v oblasti brucha. Nadmerná pigmentácia sa môže objaviť aj u žien užívajúcich antikoncepčné pilulky, nakoľko ich telá podliehajú podobným hormonálnym zmenám, ku ktorým dochádza počas tehotenstva.
Príčiny nadmernej pigmentácie môžu byť rôzne
Ku zmene farby pokožky môže dôjsť aj vplyvom vonkajších príčin. Napríklad kožné ochorenia či akné môžu po preliečení zanechať tmavé škvrny na pokožke. Ďalšími príčinami vzniku hyperpigmentácie sú poranenia kože či operačné zákroky. Ak hovoríme o malých hnedých škvrnkách, musíme spomenúť aj pehy. Môžu sa objavovať kdekoľvek na tele, najčastejšie sa však vyskytujú na pažiach a tvári. Pehy sú dedičné, no aj ony môžu meniť svoju farbu – vplyvom slnka pehy tmavnú.
Prečo slnko neprospieva
Pehy, starecké škvrny a iné formy nadmernej pigmentácie môžu po vystavení pokožky slnečnému žiareniu tmavnúť. Stáva sa to preto, že melanín absorbuje škodlivé ultrafialové lúče slnečného žiarenia, aby chránil pokožku pred poškodením. Obvyklým výsledkom tohto procesu je opálenie pokožky, teda stmavnutie oblastí, ktoré už sú hyperpigmentované. Pred odchodom von (najmä počas slnečných dní) sa odporúča aplikácia účinného opaľovacieho krému s ochranným faktorom 30 a viac. Prípravok na opaľovanie by mal poskytovať širokospektrálnu ochranu, teda blokovať UVA aj UVB žiarenie. Ak už človek pigmentové škvrny má a chce sa ich zbaviť, mal by využiť overený a kvalitný krém na pigmentové škvrny.
Prípravok na pigmentové škvrny – tip
Výrobca liečivej kozmetiky Bioderma aktuálne umožňuje bezplatnú registráciu a testovanie výrobku Pigmentbio C-Concentrate. Prípravok slúži na korekciu pigmentových škvŕn a je vhodný pre akýkoľvek typ pleti. Za vyskúšanie produktu na báze čerstvého vitamínu C sa nič neplatí.