Tipy na minimalistické bývanie: Čo by ste mali vedieť?

Minimalistický štýl interiérového dizajnu volí čoraz viac domácností. Čisté línie, veľa voľného priestoru a jednoduchosť – to sú termíny a koncepty, ktoré minimalizmus vystihujú. A hoci sa na prvý pohľad zdá, že ide o čosi jednoducho dosiahnuteľné, skutočnosť býva opačná a výsledný efekt môže skončiť katastrofou. Aj preto sme si pre vás pripravili článok, vďaka ktorému sa v minimalizme zorientujete.

Vyhoďte všetko čo nepotrebujete

Minimalizmus spočíva v šetrení. Ak sa len zamyslíme, koľko vecí vlastne vôbec nepotrebujeme. Dokážeme žiť v priestoroch, ktoré obsahujú aj menej ako polovicu stávajúcich vecí a nábytku. Ako na to? Položte si niekoľko základných otázok: “Koľko stoličiek vlastne potrebujete? Skutočne je nutné mať v izbe tri obrazy? Nestačí jeden?”

Zlaďte odtiene, farby, textúry

Minimalistický štýl sa vyznačuje okrem funkcionality a praktickosti aj ladnosťou. Nábytok musí mať jednoduché tvary, farby a textúry by spolu mali harmonicky splývať. Aj preto je dobré voliť prírodné odtiene. Pri zariaďovaní miestnosti myslite aj na podlahovú krytinu. Siahnuť môžete po drevených podlahách s nekomplikovanou textúrou alebo korkových podlahách, ktoré sú tiež ekologickým variantom. Alternatívou sú laminátové podlahy, ktoré sú medzi domácnosťami obľúbené najmä vďaka svojej cenovej dostupnosti. Mnohokrát sa stretnete tiež s interiérmi, ktoré sú zladené do sivých odtieňov. Sivá totiž dodáva miestnostiam moderný a minimalistický ráz.

Menej je viac

Kľúčom k úspechu je vybrať základné farby, nábytok a doplnky, ktoré spolu budú ladiť a miestnosť nepreplnia.

Výzvy minimalistického dizajnu

Jednou z obrovských výziev, ktoré minimalistický dizajn kladie na každú domácnosť, je vytvoriť v miestnosti príjemnú a teplú atmosféru. Farby aj textúry by mali teda jedna druhej lichotiť. Ajj pri zariaďovaní totiž musíte vedieť, kedy prestať s pridávaním ďalšieho kusu nábytku alebo farby.