Načo nám pri tréningoch slúžia Gainery

Čo to je?

Gainer je doplnok výživy, ktorý slúži na rýchly nárast svalovej hmoty a telesnej hmotnosti. Je obľúbeným výživovým doplnkom hlavne u začínajúcich športovcov. Ide o zmes bielkovín, tukov a cukrov v práškovej forme, ktoré sa rozrábajú do mlieka alebo vody. Na rozdiel od proteínu je pomer týchto látok zastúpený v inom množstve. Za proteín sa považuje produkt s obsahom bielkovín 50 až 100 gramov, zatiaľ čo gainer obsahuje do 30g bielkovín. Rozdiel  je v obsahu a množstve sacharidov, ktoré tvoria  60 % – 70 % z celkového obsahu, zbytok tvoria tuky a iné prímesy. Energia obsiahnutá v gaineroch pochádza z veľkej časti z kvalitných polysacharidov a maltodextrínov. Bielkoviny majú vyvážené aminokyselinové spektrum a nezaťažujú trávenie.

Gainer z anglického slova znamená „naberač hmotnosti“. Gainer znamená rýchly nárast svalovej hmoty a telesnej hmotnosti.

Ako sa gainery užívajú?

Gainery sa môžu užívať nasledovnými spôsobmi:

  1. ako posledné jedlo pred tréningom
  2. ak ste typ, ktorý má problémy s priberaním hmotnosti, ako posledné jedlo dňa
  3. a najdôležitejší čas je obdobie po tvrdom intenzívnom tréningu

Aký gainer si vybrať?

Gainery sa vyberajú podľa potreby kalorického príjmu. Ak chcete viac bielkovín, vyberte si gainer s menším percentom sacharidov. Ak priberáte veľmi ťažko, vyberte si radšej gainer s vyšším percentom sacharidov. V súčasnosti môžu byť gainery obohatené aj o minerály, vitamíny, aminokyseliny či kreatín.

Kto môže používať gainer?

Gainery sú určené pre športovcov, ktorí majú veľký energický výdaj. Gainery využíva aj populácia mladých ľudí, ktorí sa venujú posilňovaniu. Bez problémov ich môžu používať aj mladiství.