7 tipov prečo prestať fajčiť cigarety

nefajčite

Je to len nechutný zlozvyk?

Priemerné štatistiky poukazujú na to, že 22% ľudí na Slovensku fajčí. Tento zlozvyk si pestujeme dokonca niekedy už od puberty. Výskumy dokazujú, že  priemerne  sa už 12 ročné dieťa prvýkrát stretne s cigaretou. Ľudia niekedy veľmi chcú s fajčením prestať, ale žiaľ, je to silnejšie ako oni a nedokážu si nijako pomôcť. Tento článok Vám pomôže v boji proti tomuto zlozvyku niekoľko cenných rád, ktoré by ste si mali zobrať k srdcu.

Pre nefajčiarov je ťažké pochopiť, prečo fajčiari nedokážu s týmto zlozvykom prestať zo dňa na deň. No nie je to ľahké, je to ako s každou drogou, aj keď táto je legalizovaná.

Motivácia

Jedine silná motivácia a odhodlanie, pevná vôľa, vám pomôže úplne skoncovať s fajčením. Veľké odhodlanie a autosugescia. Treba si dôsledne premýšľať a neustále si  pripomínať, ako fajčenie škodí, aké choroby zapríčiňuje, a tiež ako vám vyťahuje z vrecka vaše peniaze. Pri každom nutkaní zapáliť si, treba zvážiť najmä rizikový faktor : vaše zdravie. Stále sa presvedčovať, že správne je NEFAJČIŤ a nepodľahnúť nutkaniu.

Okolie

Ak máte vo svojom okolí priateľov, či blízkych, ktorí neustále fajčia, tak sa snažte vyhýbať kontaktu s nimi. Nedá sa to úplne, ale aspoň obmedzte stretávanie v prvých týždňoch  vašej abstinencie. Budú vás iba podnecovať v zlozvyku. Snažte sa fajčiarom naopak dohovárať, že zle konajú, ak fajčia a pripomeňte im, ako si škodia. Pamätajte na to, že fajčenie nie je zdravé ani pre blízkych ľudí, dokonca môže spôsobiť ochorenie vášho budúceho dieťaťa, poškodzuje plod. Dokonca aj v dospelosti môžu deti prekvapiť choroby ako ekzémy, alebo zlý zrak v dôsledku vášho fajčenia.

Výmena závislostí

V žiadnom prípade nevymeňte tento zlozvyk za iný, máme na mysli: pitie alkoholu, drogy, hranie automatov. Zvyčajne jedna závislosť strieda druhú, preto sa majte na pozore, čo robíte a začínate robiť. Neškoďte si viac.

Myslieť na iné

Ak máte pomyslenie na cigaretu, začnite robiť niečo iné. Zamestnajte ruky aj hlavu a prestaňte sa týrať. Vybehnite von na vzduch, prejsť sa, bicyklovať a obráťte svoju pozornosť na niečo úplne iné. Ak ste doteraz nešportovali, začnite športovať.

NADCIELE

Stanovte si „nadciele“: skončenie so zlozvykom nie je skutočným cieľom, je to iba mýtus, ktorý aj tak väčšina fajčiarov nedodrží. Nadcieľom je napríklad pre ženy otehotnenie, alebo snaženie sa o dieťa. Pre mužov to môže byť potencia alebo ovplyvnenie zdravia plodu.

Ako prestať

Väčšina fajčiarov nedokáže len tak prestať s fajčením zo dňa na deň. Ak stále nemáte dostatočnú motiváciu a presvedčenie, začnite tým, že postupne pomaly budete znižovať počet cigariet denne. A jedného dňa si už ráno nezapáľte vôbec.  Neskôr môžete prejsť na elektronické cigarety, postupne na nikotínové náplasti, alebo žuvačky.

Pomoc zvonku

V súčasnosti na Slovensku existujú rôzne antinikotínové centrá, v ktorých sa môžete za poplatok zapísať na rôzne terapie s odborníkmi. Využite  túto možnosť, nie je sa za čo hanbiť. Prípadne navštívte odborníka, terapeuta, či kouča, ktorý vás v živote nasmeruje na správnu cestu.

Napísala: Natabobo