AKÉ KARDIO JE NAJLEPŠIE PRE VÁS?

Kardio je neodmysliteľnou súčasťou celého fitness sveta a hrá veľmi dôležitú rolu v budovaní vášho zdravého tela. Aby bol kardio tréning pre vás čo najviac prínosný, musíte vedieť čo od neho čakáte. Kardio tréning rozdeľujeme teda  na 3 druhy podľa jeho cieľu a to:

  • Vypracované telo

Veľké množstvo ľudí hľadá práve tento druh kardio tréningu. Je to presne to, čo potrebujú. Kto predsa netúži po vypracovanom tele? Pre tento druh tréningu platí, že by sa nemal praktikovať dlhšie ako pol hodinu, teda max. 30 minút. Dobrým príkladom je napríklad beh, veslovanie alebo plávanie. Pri behu si dajte pozor, aby ste to neprehnali. Prospešné je behať 3-krát do týždňa a držať sa časového obmedzenia 30 minút. Beh si však môžete predĺžiť až do 45 minút, ale začínať treba pekne pomaly. V takomto kardio tréningu treba dbať na zdravú životosprávu a kvalitný prísun živín. V opačnom prípade dôjde k úbytku svalovej hmoty.

  • Výborná kondícia

Mnohí od kardia očakávajú práve prínos vo forme zlepšenia kondície. Ak idete za týmto cieľom, musíte si uvedomiť, že potrebujete aspoň 45 minút, no najviac 60 minút kardio tréningu 4 až 5-krát týždenne. Keď uprednostníte túto formu kardia, budete musieť rátať s malou stratou svalovej hmoty, ale nemali by to byť veľké rozdiely, takže sa toho netreba zľaknúť. Ľahko to vyriešite klasickým posilovaním. Vynikajúcimi tréningami sú napríklad bicyklovanie alebo skoky cez švihadlo. Pri dlhodobom bicyklovaní sa vám zvýši sila a vytrvalosť v nohách. Skákanie podporuje rýchlosť nôh a svalovú pamäť v nich.

  • Strata hmotnosti

Všetky vyššie spomenuté aktivity, teda beh, skákanie cez švihadlo, bicyklovanie, ale aj veslovanie sú výborné ak hľadáte rýchle a účinné spaľovanie prebytočného tuku. Netreba sa však preceniť a ak máte nadváhu, mali by ste si tréning prispôsobiť svojim schopnostiam. Pre ľudí, ktorí s kardio tréningami len začínajú je najlepšie začať s 20-30 minútami 3 alebo 4-krát do týždňa. Ide o dlhodobý program, takže musíte mať trpezlivosť s pozorovaním výsledkov. Tie uvidíte až po viacerých týždňoch či mesiacoch. Kardio tréningom je potreba upraviť aj jedálniček, teda kontrola stravovania za cieľom znížiť telesnú hmotnosť.