,,CHEAT DAY” – Prečo áno?

Čo to je to ,,cheat day”?

Cheat znamená podviesť a presne toto je princípom tejto myšlienky, ktorá sa rýchlo šíri medzi fitness nadšencami a je veľmi obľúbená. Veľké množstvo odborníkov na výživu a stravovanie tiež podporuje tento koncept. Možno by ste si to nemysleli, ale u mnohých ľudí podporuje zhadzovanie kilogramov, ktorých sa chcú zbaviť. Takže cheat days sú teda dni, keď zabudnete na vaše striktné jedálničky a stravovacie návyky. Jednoducho si doprajete nejaké ,,zakázené” jedlo.

Prečo cheatovať?

Existujú 3 základné dôvody, prečo je pre vás malé podvádzanie pri diéte užitočné.

    1. Psychika – Čo je najlepším pocitom pri prísnej diéte a odopieraní si všetkého, čo považujete za nezdravé a vášmu telu neprospešné? Nie je to nič iné ako dopriatie si týchto potravín, či jedál. Vášmu psychickému zdraviu treba dopriať vykúpenie z tohto jedálneho kolotoča. Dôležité je samozrejme sa vedieť ovládať a nepodľahnúť tomuto pokušeniu príliš často. Ako často je vhodné podvázdať sa dočítate nižšie v tomto článku. Ale teraz späť k téme. Hranica medzi dopriatím si trochu potešenia a prepadnutiu k totálnemu porušovaniu vašej diéty je tenšia ako si môžete myslieť. Preto si treba dávať veľký pozor a budete radi, že sa vám darí udržovať diétu aj váš psychický stav v poriadku.

  1. Obnova metabolizmu – Snažíte sa zbaviť prebytočného tuku? Dbáte na svoje kalórie a snažíte sa čo najstriktnejšie dodržiavať vás jedálniček? V tomto prípade by mali byť ,,cheat days” pre vás nevyhnutnou vecou. Dôvod je taký, že ak váš metabolizmus nedostane reštart počas diéty, jednoducho sa spomalí a telesný tuk bude takmer nemožné odbúrať. Takže nezabúdajte, reštart metabolizmu je kľúčovým faktorom k úspechu.
  2. Ortorexia – Toto slovo určite mnoho z vás vidí prvýkrát a aj napriek tomu je veľmi častým problémom. Je to diagnóza, ktorú človek má, keď to preháňa s vyhľadávaním tých najzdravších potravín ku akým sa vie dostať. Svoj jedálniček často obmedzuje na čo najmenšie množstvo potravín z obmedzených zdrojov, pretože si myslí, že je to to najlepšie čo môže urobiť pre svoje zdravie. ,,Cheatovanie” je najlepšou prevenciou pred týmto psychickým ochorením. To, že si raz za čas niečo doprajete znamená, že potlačíte myšlienky o pravidle, že to nie je zdravé. Dávajte si pozor na toto ochorenie a nebojte sa malého podvádzania.