Švihadlo ako jedna z účinných možností tvojho kardio tréningu

Švihadlo. Skoro som zabudla aká je to zábava skákať na švihadle. Vrátila som sa v mysli do čias, keď mi to išlo tak perfektne, že sa odo mňa učili kamošky. Okrem toho sme trénovali aj rôzne preskoky na gume. O tom možno inokedy.

Obrovské rozhodnutie

Moje momentálne zamestnanie spočíva v tom, že 12h pozerám do 2 monitorov. Áno, správne pracujem veľa na počítači. Sedavé zamestnanie neprospieva mojim ženským partiám. A okrem iného ja som zvyknutá veľa sa hýbať. Toto má moje telo miluje.

Pribrala som asi 5kg. Pre mňa niečo nemilé. Kto má stále chodiť nakupovať nové oblečenie? Navyše necítila som sa už vo svojom tele tak komfortne ako by som si predstavovala. Rozhodla som sa! Kúpila som si záťažové švihadlo. Spojím tak kardio aj s posilňovaním.

Švihadlo

Dostať sa do formy za krátky čas. Ja takto vnímam kardio tréningy. Záleží to však na tom kto a do akej formy sa chce dostať. Mne to takto vyhovuje. Navyše si myslím a aj som to už zažila v minulosti na sebe. Švihadlo spraví s tvojou postavou hotový zázrak. Nie však po jednom tréningu. Na toto pamätaj.

Keď športuješ pravidelne, možno si ešte spomenieš na svoje začiatky. Nebolo zrejme ľahké začať a zotrvať. Ja vnímam tréning a šport ako koleso. Udržovať krútiace sa koleso aspoň v nejakom tempe je oveľa jednoduchšie ako ho roztáčať úplne znova, keď už je zastavené. Presne tak je to aj z akýmkoľvek tréningom a netýka sa to len športu.

Možno je tvoja najčastejšia výhovorka: „Nemám čas na šport. Príliš veľa času to trvá.“ Áno. 1 – 2h v posilňovni to je „skutočná katastrofa“ ako daň za zdravé telo. Vysedávanie na kávičke alebo pri vínku je lepšie strávený čas? Pre mňa rozhodne nie!

Mám pre teba skvelú správu. Nemusíš chodiť do posilňovne aby si si zlepšil kondíciu a zdravie do budúcna. Niekedy menej je viac. Občas skutočne stačí niečo málo zmeniť a dosiahneš obrovské výsledky.

Ako správne skákať na švihadle

Deti skáču môžeš aj ty. Je to také krásne byť znova dieťaťom. Samozrejme netreba brať ani toto na ľahkú váhu. Takže sa pred skákaním rozcvič poriadne ako pred akýmkoľvek iným tréningom.

Poďme na to!

Skákanie cez švihadlo je finančne menej náročný šport. Pokiaľ si nekúpiš extrémne drahé švihadlo  Moje záťažové stálo ako 27 eur. Priznám sa, že som ho asi raz otestovala a zatiaľ čaká na svoju chvíľu. Trénujem teraz na klasickom. Aby som sa naučila poriadne a hlavne bezpečne pre mňa skákať.

Ku švihadlu potrebuješ poriadnu obuv. Aby boli aj tvoje kĺby v bezpečí pri každom doskoku. Skákaniu je lepšie sa venovať ráno. Dôvod? Nemáš zaťažený žalúdok jedlom. Ďalší dôvod: Ranným cvičením naštartuješ krvný obeh, metabolizmus a lepšie budeš spaľovať neželané tuky.

Začiatočníci pekne pomaly. Dajte si pomalý a bezpečný štart. Pekne 2 série po 50 preskokov. Skáč tak aby si prestriedal obe nohy. Rôzne triky sa naučíš aj neskôr keď už budeš oveľa viac vo forme.

Toto trvá max 5min. Týmto ti odpadajú akékoľvek výhovorky na tému: „Nemám čas športovať.“

Vyber si správne švihadlo. Veľmi dôležitá je dĺžka. Tú určíš veľmi jednoducho. Stupíš na stred švihadla obidvoma nohami a jeho konce máš mať vo výške ramien. Takto je to správna dĺžka. Bude ti akurát.

Posilňovanie na švihadle

Keď sa tak ako ja časom preskáčeš k záťažovému švihadlu budeš posilňovať niekoľko partií súčasne. Predovšetkým spodná a vrchná časť tela (ramena, chrbát, bruško, hrudník). Cviky so švihadlom pozitívne vplývajú aj na tvoju kondíciu, vytrvalosť a koordináciu. A ani počet spálených kalórií nie je zanedbateľný.

Kto môže skákať na švihadle

Pokiaľ by si mal náhodou ešte posledný krát problémy s obehovým systémom alebo kĺbami. Radšej sa poraď s lekárom. Aby si bol v bezpečí! Uvedom si aj to, že skákanie bez akejkoľvek kondície môže byť náročné. To však neznamená, že sa máš vzdať. Znamená to, len to, že je to pre teba väčšia výzva ako napríklad pre tvojho parťáka. A ja viem, že keď sa nevzdáš tak dosiahneš želaný výsledok.

Niekoľko minút denne

Prvé výsledky nenechajú na seba príliš dlho čakať. Stačí niekoľko minúť denne a už o pár dní uvidíš na svojom tele začiatok kúzelnej premeny. Možno tvoj nový štart ku skvelej budúcnosti zdravia.

Odborníci tvrdia, že pri poctivom skákaní by mali všetky prípadné problémy zmiznúť po prvom týždni. Mňa by zaujímalo, ktorí odborníci? 🙂 Načúvaj svojmu telu a ono ti povie čo treba spraviť. Keď bude chcieť deň pauzu, tak mu ju dopraj.

Teraz už aj ty vieš, že švihadlo nie je len detská záležitosť. História dokazuje, že už v starovekom Egypte skákali cez švihadlo hlavne muži. Ženy sa samozrejme pridali neskôr tiež.

Podľa Guinessovej knihy rekordov drží rekord v preskoku na švihadle američan Frank P. Olivieri. Vydržal na ňom skákať neuveriteľných 32 hodín. Fíha to už je slušná výzva.


Sleduj nás aj na FB fanpage a žiadny článok ti neunikne.