Káva je chutný nápoj

káva

Káva je nápoj pripravený z rozomletých pražených semien kávovníka. Ako káva sa označuje aj prášok, ktorý sa na výrobu tohto nápoja používa a získava sa mletím pražených semien kávovníka. Označujú sa ako kávové bôby. Káva je mierne kyslá (5.0–5.1 pH). Kofeín, ktorý obsahuje, môže mať stimulačný efekt na ľudský organizmus. Po čaji je káva druhým najkonzumovanejším nápojom na svete.

Pre mňa osobne je káva niečo ako technická záležitosť. Pijem ju väčšinou pred športom. Pretože na mňa funguje tak, že viac vládzem a viac sa spotím. Čo je pre mňa obrovská výhoda. Samozrejme, keď je to skvelá káva tak si ju rada vychutnám s priateľmi pre jej jedinečnú chuť.

Káva a jej história

Povzbudivé účinky divo rastúcej kávy boli pravdepodobne prvýkrát objavené v severovýchodnych oblastiach Etiópie. Neskôr sa cez Egypt dostala do južnej časti Arabského polostrova, kde sa začalo s jej pestovaním. Prvé vierohodné dôkazy o pití kávy pochádzajú z polovice 15. storočia zo sufijských chrámov v Jemene.

Až tu sa káva konzumovala spôsobom, aký poznáme aj dnes. V Európe sa začala stávať populárnou v 17. storočí (prvú európsku kaviareň otvorili v Benátkach v roku 1645) Pitie kávy sa v Európe stalo masovou záležitosťou až v 19. storočí.

Kávové bôby

Káva sa odborne pripravuje ako zmes semien rôznych druhov kávovníka. Používajú sa dve základné skupiny:

  • káva arabica zo semien kávovníka arabského (Coffea arabica)
  • káva robusta zo semien kávovníka robusta (Coffea canephora/Coffea robusta)

O chuť a vôňu v mletej kávovej zmesi sa starajú rôzne druhy arabicy. O jej farbu druhy robusty. Čím je káva tmavšia a horkejšia, tým viac robusty obsahuje. Iba najdrahšie značky neobsahujú robustu. Kvalitatívne najvyššia úroveň kávy sa označuje ako premium gourmet – prémiová odrodová káva.

Káva a jej produkcia

Stromy kávovníka sa pestujú vo viac ako 70 krajinách sveta. Predovšetkým v tropických oblastiach Latinskej Ameriky, Juhovýchodnej a Južnej Ázie a Afriky. Najväčšími producentmi kávy na svete sú Brazília, Vietnam, Indonézia a Kolumbia.

Svetová produkcia v roku 2007 dosiahla 7,742 mil. ton, čo zodpovedá 117 mil. vriec. Káva je jeden z najviac konzumovaných nápojov na svete.


Šálka skvelej kávy

Nápoj sa pripravuje mnohými rôznymi spôsobmi a s rôznymi prísadami. Základom je vždy pomletá káva a voda. Voda má teplotu cca 92 – 100 °C. Správna teplota a jemnosť pomletia kávy závisí od konkrétneho spôsobu prípravy kávy.

Skvelú a chutnú kávu si už vieš pripraviť aj doma vďaka pokrokovej technike. Stačí si vybrať správny kávovar a kúpiť kávu, ktorú máš najradšej. Doma si už len spravíš pohodlie a vychutnáš šálku svojej chutnej kávičky.


Pridaj sa na FB fanpage a žiadny článok ti neunikne.