Myslíte si, že je možný život bez mäsa?

bez masa

Keď nám niekto o sebe povie, že je vegetarián, vnímame ho  iba ako človeka, čo neje mäso. Dôvody však už ďalej nezisťujeme. Tento životný štýl má veľmi peknú ideu. Dôvody na odmietanie konzumácie mäsa a mäsových produktov môžu byť rôzne. Jedná sa vždy o vlastné a dobrovoľné rozhodnutie jedinca. Ľudia nejedia mäso napríklad kvôli tomu, že si uvedomujú jeho škodlivosť, alebo z presvedčenia, že je nezdravé.

Bez mäsa

Vyšším stupňom odmietania mäsa je etický kódex kvôli zabíjaniu zvierat. Zvieratá vo veľkochovoch trpia, sú dopované hormónmi, a žijú v zlých podmienkach, preto ľudia, zo spolupatričnosti k nim, ich nechcú konzumovať.A dôvod môže byť jednoducho iba ten, že im mäso nechutí. Prehnaná konzumácia mäsa je nezdravá.

 

Pevné zdravie a dobrá imunita je však pilierom vegetariánstva.

Vegetariáni si uvedomujú, že nadmerná konzumácia mäsa je pre zdravie človeka  nebezpečná.  Ideálne by sme chudé biele mäso mali konzumovať najviac trikrát do týždňa. Sú však ľudia, ktorí ho konzumujú každý deň aj dvakrát. Rizikovosť  konzumácie  mäsa stúpa s používaním antibiotík a hormónov, ktoré sú zvieratám vo veľkochovoch podávané.

Mnohé chronické črevné ochorenia priamo súvisia s  nadmernou konzumáciou mäsa. Vegetariánstvo je životný štýl, myslenie človeka, tak ako vegánstvo či vitariánstvo, a taktiež má aj svoj etický rozmer. Vegetariánstvo je životný cieľ, filozofia, rešpektovanie zvierat, a nielen nejedenie mäsa.

Niektorí ľudia však prestanú jesť mäso „ len tak“, bez vyšších cieľov a životnej filozofie. Vtedy sa stáva táto zásadná zmena ich životného štýlu rizikom. Napríklad deti v puberte prestanú jesť mäso, lebo je to módne a chcú byť niečím „in“.  To však má veľmi málo spoločné s pravým zarytým vegetariánstvom.

babickinazahrada

Konzumácia mäsa v malej miere nie je škodlivá, je zdravá. Mäso obsahuje dôležité minerály, enzýmy a taktiež dôležité bielkoviny. Preto treba všetko s mierou, a neprejedať sa mäsom, prípadne ho vylučovať zo svojho jedálníčka opatrne, nie naraz.

Čo teda jedia vegetariáni?

Hlavnou zložkou stravy vegetariánov sú obilniny,  ovocie, zelenina, semienka, kvalitné rastlinné oleje a mliečne výrobky.  V skratke všetko okrem mäsa. Ich strava je relatívne chudobná na tuky, preto tí ľudia, ktorí nejedia mäso , musia živiny, ktoré sú v mäsa starostlivo nahrádzať v iných jedlách. Okrem známych bielkovín, ktoré mäso obsahuje, je problémom vegetariánskej stravy aj nízky prísun vitamínu B12, D, železa, zinku a jódu. Na tento fakt, si treba tiež dávať veľký pozor a priebežne ho dopĺňať v iných potravinách.

Okrem vyššie uvedených rizík a nevýhod, má vegetariánska strava aj mnohé výhody. Tým, že nekonzumujeme mäso, tak predchádzame obezite, kardiovaskulárnym chorobám, vysokému krvnému tlaku a tiež rakovine.  Vegetariánstvo má aj výhody aj nevýhody.