9 tipov ako zlepšíte svoj spánok

spánok

Väčšina ľudí si ani neuvedomuje, aký je spánok dôležitý pre regeneráciu síl a výkonnú imunitu. Pasívna činnosť, ktorá však dokáže zázraky. Vedci odhadujú, že ak sa nevyspíme v noci kvalitne tak na ďalší deň, naša imunita môže byť náchylnejšia na choroby až o polovicu. Treba dbať na to, aby sme sa, čo možno najlepšie vyspali.

Spánok je dôležity pre fyzické telo

Telo počas spánku regeneruje svoje sily na ďalší deň. V súčasnosti je kvalita spánku slabšia, pretože žijeme v rýchlej dobe, nestíhame, a potom sa to odzrkadľuje na našom zdraví. Ak sa v noci neustále budíme a nedokážeme hneď zaspať tak sa nemôžeme čudovať, že naša obranyschopnosť môže byť slabšia.  V tomto článku vám poradíme zopár zaručených trikov, ako sa dobre vyspať.

1. Vypnúť myseľ. Stlačiť tlačidlo „ off“ a skutočne vypnúť.  Nemyslieť na problémy, ktoré prinesie ďalší deň. Nezamýšľať sa nad tým, čo bolo, nestresovať sa. Snažiť sa upokojiť. Pred spánkom si navodiť príjemnú atmosféru, tichú relaxačnú hudbu, prečítať dve strany z dobrej knihy.  Psychické uvoľnenie pred spánkom je najlepší recept na zdravý spánok.

2. Dodržiavať spánkový režim. Chodievať spať v približne rovnaký čas a stávať cca v rovnaký čas.

3. V izbe je potrebné nastaviť správnu teplotu. Na spánok je ideálna teplota do 20 stupňov Celzia. V zime neprekurovať miestnosť, ale zase ani príliš chladno nie je pre organizmus práve vhodné. Pred spaním je skvelé otvoriť okno aspoň na dve minúty. Bude sa zaspávať ľahšie.

4. V izbe, kde spíme, by mala byť úplná tma, žiadne svetlo ani ruch z ulice by nás nemal dostihnúť. Pre rušivé noci si možno zaobstarať štuple do uší, prípadne masku na oči, aby sme nevideli žiadne svetlo a samozrejme znížili zvuky na minimum.

5. Vyhýbať sa pred spánkom prejedaniu ťažkými jedlami, fajčeniu a pitiu nadmerného množstva alkoholu. Je to nevyhnutnosťou pre kvalitný spánok.

6. Vypnúť všetky elektronické prístroje vrátane mobilu, je tiež jednou zo zásad kvalitného spánku. Pri zapnutom televízore, rádiu, alebo mobile, asi ťažko nájdeme pokojný spánok.

7. Dôležité je tiež mať kvalitný ortopedický matrac pre kvalitu spánku. Naša chrbtica by počas spánku nemala trpieť. Preto, ak máte nepohodlnú posteľ aj matrac, tak spravte reorganizáciu spálne.

8. Dobré je si ísť zacvičiť, alebo zabehať pred spánkom, urobiť pár klikov, dať si strečing, alebo krátku prechádzku. Fyzická aktivita a následná únava po nej pomáhajú lepšie zaspať. Nie však tesne pred tým než si ľahnete. Šport funguje aj opačne, že vás môže nabudiť a prebrať.

9. Ak už nič z uvedeného nepomáha môžete skúsiť bylinné čaje z čerstvej  mäty a  medovky, pohár mlieka s medom pred spánkom, alebo chmeľ či valeriánku.  Tieto rastliny pomáhajú navodiť príjemný pocit pokoja pred zaspávaním.