Nie je káva ako káva. Káva je ovocie

nie je kava ako kava

Započúvala som sa do blogu o káve a vtedy som si uvedomila, že aj ja si zaslúžim viac. Presne, ako pestovanie kávy. Nemusíme piť komoditnú kávu, ktorej miešanie a prepraženie zŕn odpustí aj nedostatky. Veľa krát z nej bolí žalúdok, lebo je príliš silná, niekedy nechutí, lebo je príliš kyslá, …

Túžim cítiť na jazyku špecifické chute kávy. A vy?

Smieme chcieť viac?

Myslím, že už ste príliš veľa krát počuli: “Neuspokoj sa s obyčajným. Máš na viac.” Je úplne jedno či to bolo v súvislosti s partnermi, jedlom, nápojmi, dovolenkou, bývaním, … Hodí sa to na čokoľvek. 

Deti nemajú radi vôňu kávy. Teraz už tiež používam slovo vôňa nie smrad alebo pach. Ako dieťa som tvrdila, že ja kávu piť nebudem. Nikdy! Smrdí a divne chutí. Nemala som o nej toľko vedomostí, ako dnes. Stále je sa, čo učiť a kam sa posúvať. Tak, ako akékoľvek iné odvetvie aj káva má svoju históriu a špecifiká. Dobré vedieť aspoň pre informáciu. 

Pri potulkách supermarketmi a obchodmi som vždy pozerala na značku a cenu za kilo. Faktor pri výbere to nie je najhorší. Netušila som nič o zložení a chuti kávy. Po dôkladnejšom študovaní a záujme o túto komoditu som prišla na kopec zaujímavostí.

Vedeli ste toto o káve?

Môže mať rôzne príchute bez toho, aby bola dochucovaná. Je to závislé od lokality a nadmorskej výšky pestovania, zberu a samotného praženia.s Samozrejme aj ďalších faktorov.

Ovocie a káva

Rastie na strome a zbierajú sa čerešne. To je jasný znak toho, že káva je ovocie. Zvyšok je závislý na forme samotného spracovania a zberu dozrievajúcich plodov. Bola som zvedavá, na chuť inej kávy, ako tej z obchodu. Mala som tú česť ochutnať viac druhov od známych. Osobne som zaparkovala pri značke Coffia. Sami ju pražia s láskou a dohliadajú na jej kvalitu. Nemajú veľa druhov pre spracovanie espreso a zároveň úplne mi to stačí pre nadchnutie chuťových pohárikov. Majú aj iné nie len pre espreso.

Nikdy by som neverila, že skutočne je možné v káve cítiť chuť toho, čo papier znesie. Na obale bolo napísané: Chuťový profil – Mango, Mandarinka, Tmavá čokoláda a vanilková dochuť. “Tak to určite.” Prebehlo mi hlavou nečakane. “To musím otestovať.” A už som ju mala nakliknutú v košíku. 

Čuduj sa svete. Skutočne chutí tak, ako obal sľuboval. Moje nadšenie nemalo konca kraja. Zobrala som si ešte jednu lacnejšiu. Chuť je tiež úplne iná, ako tá, čo poznáte hoc z drahých káv z obchodu. Nedá sa to ani porovnať. Pre mňa je top, že ma z nich nebolí žalúdok.

Jemnosť chutí pri už pôžitkárskom pití kávy je pre mňa oslavou tohto lahodného nápoja.