Pôvod kávy

História varenia kávy

Kávovary majú dlhú a pestrú históriu. Prvý kávovar bol vynájdený neďaleko Düsseldorfu začiatkom 19. storočia nemeckým vynálezcom Franzom Xaverom. Stroj nazývaný “Dripolátor” funguje tak, že na mletú kávu kvapká horúcu vodu. Káva sa potom zhromaždí v nádobe nižšie.

História kávy zahŕňa ďalšiu veľkú debatu, napríklad ako a kde sa pripravujú kávové zrná; ďalší príklad vášne pre kávu. Táto intelektuálna debata je ideálna pre drink známy tým, že podnecuje provokatívne nápady. História kaviarní ako miesta voľnej výmeny myšlienok a politického dialógu v Osmanskej ríši v 16. storočí je dobre zdokumentovaná.

Z čoho sa vyrába káva?

Káva, nápoj varený z pražených a mletých semien tropického vždyzeleného kávovníka pôvodom z Afriky. Káva je jedným z troch najobľúbenejších nápojov na svete (po vode a čaji) a jednou z najlukratívnejších medzinárodných komodít. Zatiaľ čo káva je základom nespočetných nápojov, jej popularita je z veľkej časti spôsobená osviežujúcim účinkom kofeínu, alkaloidu nachádzajúceho sa v káve.

Kultivácia kávy

Výroba kávy, pestovanie kávovníkov, sa väčšinou realizuje vo veľkých obchodných podnikoch. Dva hlavné druhy kávovníka (Coffea arabica a C. canephora; Rubiaceae) sú tropické vždyzelené kríky alebo malé stromy pochádzajúce z Afriky. Pestujú sa pre semená alebo zrná, ktoré sa pražia, melú a predávajú na varenie kávy. Tento článok popisuje pestovanie kávovníkov a zber a spracovanie kávových zŕn. Nápoje nájdete v časti Káva. Pozri tiež praženie kávy; história kávy.