Odsávač pár – nenahraditeľný pomocník do kuchyne

odsávanie pary

Premýšľate nad kuchynskou výbavou a obzeráte sa po ideálnom odsávači pár? Odsávače sú dôležité, pomôžu vám zo vzduchu odsať prebytočné pary a zničiť zápach, ktorý vzniká počas varenia. Výpary sa odvádzajú do komína, preč z miestností pomocou odťahového odsávača pár. Druhou možnosťou je odsávač pár, ktorý funguje na báze cirkulácie – vzduch sa prefiltruje a vráti sa do miestnosti.

Na aké parametre by ste sa pri výbere odsávač pár mali zamerať?

Typy odsávača pár

Komínový odsávač pár – hodí sa do kuchýň s komínom, ktoré sú priestrannejšie. Môžete ho upevniť na stenu pomedzi skrinky.

Ostrovkový odsávač pár – inštaluje sa k stropu kdekoľvek v priestore, hodí sa do menších kuchýň s varnou doskou.

Výkon odsávania

Výkon je vlastnosť, ktorú by ste v žiadnom prípade nemali zanedbať. Riadiť by ste sa mali podľa jednoduchého pravidla – čím väčšia kuchyňa= tým výkonnejší odsávač pár. Odsávač pár by mal vymeniť vzduch v miestnosti minimálne 10x za hodinu. Menšie kuchyne (do 10 m2) si vystačia aj výkonom do 320 m3/hod.

Hlučnosť odsávania

Odsávače pár sa vyznačujú rôznymi stupňami hlučnosti. Pokiaľ sa rozhodnete pre recirkulačný model, musíte rátať s vyššou hlučnosťou. Hlučnosť do 58dB je ideálna.

Ďalší pomocníci do kuchyne

Pri zariaďovaní kuchyne by ste tiež nemali zabudnúť na čističku vzduchu, vďaka ktorej bude vzduch v miestnosti stále kvalitný, čistý, bez zápachov, alergénov a prachu. Ak máte doma alergika, čistička vzduchu je skvelým riešením.

Dôležitý je aj odvlhčovač vzduchu. Pri pravidelnom varení sa do vzduchu vyparí aj niekoľko litrov vody denne. Nadbytky vody vám môžu spôsobiť problémy s plesňou. Pokiaľ je vzduch vo vašom dome vlhký aj bez varenia, platí to hneď dvojnásobne. Odvlhčovač vzduchu presuší vzduch, vďaka čomu bude lepšie dýchateľný a nebude ohrozovať vaše steny.