Odvoz odpadov je súčasťou nášho materiálneho života

odvoz odpadov

Od malička učíme deti, že smeti patria do koša. Čo je to odpad? Definujeme to ako niečo nepotrebné. Čo presne to je? Šupka z banánu, ohryzok z jablka, rozbitý hrnček, vyhorená čajová sviečka, obal od džúsu. Takto by sme mohli pokračovať dlhým zoznamom.

Pre tvorivé duše odpad nie je odpad. Vidia v ňom niečo čomu vedia ešte vdýchnuť život. Renováciou. Opravami. Spoja viac vecí dokopy a je z toho úplne niečo iné. Mnohokrát aj užitočné alebo krásne. Občas len umelecké dielo, ktorému málokto rozumie a väčšina nad ním gúľa očami aké je úžasné.

Pre zvyšok sveta sú smeti iba obyčajné smeti, ktorých sa treba nejako zbaviť. Z domácností putujú do koša. Pre tie príde veľké auto s občasným obrovským rachotom jeden alebo dva krát do týždňa. Odpad sme sa naučili už pred niekoľkými rokmi triediť podľa druhu aj nebezpečnosti.

Mnoho rokov sa vyvíja naša civilizácia a tým žiaľ aj materiáli. Ako ľudstvo sme vynašli plastové, plechové a iné obaly. Tieto sa nám nedarí tak jednoducho zlikvidovať, ako, keď zahodíte papierovú servítku z desiaty do ohňa pri opekaní s partiou.

Kedysi dávnejšie sa mlieko predávalo v sklenených fľašiach. Tiet sa dali ďalej využiť. Alebo sme ich vrátili a kúpili druhé mlieko. Tieto vrátené fľaše putovali do fabriky, kde ich pracovníci na linke vyčistili a mohli opäť dať do obehu na ďalšie použitie. Potom prišli plastové sáčky, ktoré boli zrejme spratnejšie, ale mali svoje, ale pri likvidácii.

Už v škôlke sa pani učiteľky, vypytujú detí čím chcú byť až vyrastú. Mužské pokolenie mi verím odpustí, poznám jedného učiteľa v škôlke a toho všetky deti zbožňovali. Malo by byť takých krásnych bytostí viac. Veľa chlapcov hovorievalo s hrdosťou: smetiarom. Ja to vnímam ako dôležitú profesiu. Starajú sa pravidelný odvoz odpadu. Inak by sme sa my zhýčkané deti civilizáciou a modernými vychytávky brodili v odpadoch ako smetišťoví ľudia. Na túto tému si spomínam jednu reláciu, ktorú dávali v televízii ešte v čase, keď som sa na tú “kúzelnú” krabičku pozerala.

Nemusíme mať nadpriemerné IQ, aby sme vedeli, že sme hosťami na tejto planéte, a tak by sme sa ku nej mali aj správať. Takže čím menej zbytočného odpadu vyprodukujeme tým lepšie pre nás všetkých. A ak to to už musí byť tak ho aspoň poriadne poďme triediť uľahčíme tým aj tak dosť náročnú prácu smetiarom a likvidátorom odpadu.