Psychológia farieb – čo vyjadrujú farby v interiéri?

Biela je klasika. Pôsobí nevinne, čisto a dá sa skvele kombinovať prakticky s akoukoľvek inou farbou. Ako využiť psychológiu farieb, aby odtiene hrali vo váš prospech?

Šedá

Interiéru dodáva formálny a elegantný nádych bez toho, aby miestnosť ako celok pôsobila priveľmi konzervatívne. Šedá sa ideálne dopĺňa napríklad s nie príliš svetlou bielou farbou. V prípade šedej však platí, že ak je tejto farby priveľa, interiér môže pôsobiť pomerne nudne.

Modrá

S modrou môžete docieliť jasný a chladný vzhľad. Modrá farba a modré závesy skvele pasujú najmä do miestností, ktoré sú určené na prácu či meditácie. Táto farba má údajne schopnosť znižovať krvný tlak, srdcový rytmus a dokonca aj chuť do jedla. Svetlejšie odtiene modrej zase opticky zväčšujú priestor.

Čierna

Ak sa čierna farba používa v interiéri rozumne, navodzuje elegantný a sofistikovaný feeling. Čierna je ideálna na zvýraznenie určitých vecí v miestnosti, ktoré najviac vyniknú na svetlom či farebne neutrálnom pozadí. Veľa ľudí si čiernu spája so smútkom a vážnymi záležitosťami, v interiéroch to s ňou rozhodne netreba preháňať.

Zelená

Využite psychologické účinky zelenej farby na vytvorenie pokojnej a relaxačnej atmosféry u vás doma. Skvelý spôsob, ako využiť zelenú v interiéri, predstavuje kombinácia niekoľkých odtieňov zelenej s inými farbami. Jemnučko zelené záclony, o niečo výraznejšia sedačka či stena a k tomu biely stolík, doplnky, možno aj s troškou hnedej. To by mohlo fungovať.

Hnedá

Neutrálna farba, ktorá sa často vyskytuje v prírode – nielen zem, ale takmer každá rastlina obsahuje aspoň kúsok hnedej. Hnedá symbolizuje bezpečie a stabilitu, interiéru môže dodať hĺbku a pocit tepla. Hnedá sa typicky používa ako farba podláh, nábytku a prípadne aj textílií, ktorým dodáva rustikálny efekt.