RAW strava čo vy na to? Ste za alebo proti?

raw strava

Raw strava- vitariánstvo

Raw stravovanie pochádza z anglického slova. V preklade slovo raw znamená surový. Konzumenti,  ktorí konzumujú iba surovú stravu sa nazývajú vitariáni. Je to odvodené od slova vitae čiže život, prípadne životaschopný. Pilierom raw stravovania je obmedzenie tepelne upravených jedál na minimum, kde teplota nepresahuje 46 stupňov celzia. Je to v dôsledku toho, že podľa výskumov sa nad túto teplotu strácajú  zo stravy potrebné vitamíny, enzýmy a minerály.

babickinazahrada

Zástancovia raw stravovania vidia príčinu mnohých chronických chorôb práve v nedostatku čerstvých jedál a vitamínov, ktoré sa teda snažia vytvárať pomocou raw stravovania. Takýto typ stravovania je úplne odlišný od stravovania, na ktoré sme odmalička zvyknutí. Naše staré mamy stále hovorievali, že je vhodné zjesť minimálne jedno  teplé  jedlo, aby sme boli zdraví. Dnes sa moderná gastronómia a poznatky skôr orientujú iným smerom.

Byť zdravý! Je prirodzené!

Raw stravovanie nie je jednoduché a vyžaduje si okrem naozajstného sebazapierania aj dôsledný čas na prípravu jedál, pozháňanie ingrediencii a celkovo naštudovanie si kulinárskych špecialít. Nepochybne je takýto typ stravovanie nielen časovo, ale aj finančne náročnejší.  Stať sa vitariánom nie je zábava, je to životný štýl a presvedčenie.

Čo konzumujú vitariáni

Vitariáni konzumujú čerstvú zeleninu, ovocie, smoothies, obilniny, semiačka,  a iné špeciality. Medzi niektoré negatíva môže patriť to, že zrazu  ručička na váhe príliš klesne a zo začiatku môže človek pocítiť miernu slabosť.  Je dôležité nestať sa vitariánom zo dňa na deň. So všetkým treba začať pomaly a postupne.

Netreba hneď povedať stop varenej strave a treba ju postupne vynechávať z jedálnička. Napríklad treba nahradiť  polovicu varenej stravy za surovú a možno postupne presedlať úplne na raw food. Výhoda surovej stravy spočíva v tom, že do tela sa dostávajú všetky potrebné živiny, ktoré sa varením strácajú.

Ak vitariáni konzumujú napríklad potraviny, ktoré by sa mali tepelnejšie upraviť, trebárs zemiaky, využívajú dusenie na pare, ktoré je najlepšie. Na druhej strane je nutné pripomenúť, že  tepelne upravená strava  odstraňuje hrozby bakteriálnej nákazy jedla tým, že sa  choroboplodné mikroorganizmy v potravinách  varením  zneškodnia.

Nevyhnutné je tepelne upraviť najmä mäsové výrobky a vajcia. Pri raw stravovaní je dôležitá konzumácia plodín z lokálnych zdrojov,  bio poľnohospodárstva, najideálnejšie  vlastnej produkcie, alebo voľne rastúcich rastlín. Vhodné suroviny zo živočíšneho pôvodu na priamu konzumáciu sú najmä: syr zo surového mlieka, iné  produkty zo surového mlieka, ryby, šunky.

Začať s raw stravovaním môže vyzerať zložito. Za predpokladu, že má človek odhodlanie a pevnú vôľu, je možné všetko. Takéto stravovanie má svoje obrovské výhody, avšak aj svoje zákutia, na ktoré si treba dávať pozor a byť opatrný.