Jednoduchý recept na zvýšenie tvojej imunity! Nezaberie to viac ako 3 minúty.

studená sprcha

Je to zdanlivo obyčajná záležitosť. Zažívam to každý deň. Zmení to tvoj život k lepšiemu. Ja viem, že si to prečítaš. Máš však odvahu to aj otestovať? Upevní tvoje zdravie. Je to dostatočne presvedčivé? Nemôžem povedať, že zníži stres lebo na stres neverím 🙂 Môžem však povedať, že budeš vyzerať lepšie. Áno je to studená sprcha.

Ja neviem predložím ti pár faktov a aj tak som presvedčená o tom, že cca 72% ľudí bude mať kooooopec výhovoriek a nespraví to. Studená sprcha je skutočne najrýchlejšou cestou ako mať lepší život. A možno budeš patriť do tej malej vzorky ľudí, ktorí vyskúšajú studený sprchu na pár dní a potom ju nechajú upadnúť do zabudnutia.

Máš odvahu to otestovať?

Daj si ruku na srdce. Áno je to opustenie zóny komfortu. Veď teplá sprcha je tak príjemná, … Hmmmm. Lenže pustiť na seba ľadovú vodu to chce skutočne kus odvahy. Možno sa mýlim a to by som veľmi rada. Možno patríš medzi to malé percento, ktorí chcú niečo vo svojom živote zmeniť správnym smerom. Nemusíš o tom presviedčať mňa. Sprav to pre seba.

Nebudem ti klamať. Studená sprcha je zo začiatku nie veľmi príjemná. Ani si radšej nepredstavuj ako naježená vychádzam zo sprchy po takej ľadovej smršti ja 😀 Heeeeej vymaž si tieto predstavy.

Predstavuj si radšej to ako otáčaš kohútikom na studenú stranu. Tvoje telo sa začne triasť, dych sa zrýchľuje, … To skutočne nie je tak hrozné. Je to presne také aké si to predstavíš.

Tak poď prevediem ťa tvojimi bonusmi. Áno je to nepohodlné. Časom to prejde a prídeš na to, že je to aj zábava. Možno zo začiatku si aj sem tam zakričíš od úžasu, keď sa tvojho tela zmocní ľadové objatie a ty máš chuť utiecť niekam do tepla. Je ti to povedomé?

Studená sprcha a jej výhody pre teba

  • Zvýšenie imunity

Určite aj tvoj otec alebo starý otec rozprával o tom, že máš pravidelne otužovať. Áno už aj ty teraz vieš, že mal pravdu. Podľa nemenovaného výskumu ľudia, ktorí pravidelne vystavujú svoje telo studenej sprche, majú väčší obsah bielych krviniek, ktoré pomáhajú pri našom boji s baktériami, vírusmi a dokonca aj nádorovými bunkami. Jedným slovom budeš zdravší. To za tých pár minúť nekomfortu stojí.

  • Zníženie stresu

Studená sprcha znižuje tvorbu kyseliny močovej a zvyšuje prudkciu glutathionu, ktorý sa stará o organizmus a chráni ho pred oxidačným stresom. Je to niečo podobné ako, keď sa zavesíš dole hlavou. No skús byť v strese. Celé to zo stresom je aj tak hore nohami, pretože ja si myslím, že žiadny stres neexistuje.

  • Buď krajší

Veril by si, že studená sprcha môže z teba spraviť krajšieho človeka? Napomáha totiž tomu, aby sa tvoja koža udržala dostatočné množstvo zásob mazových žliaz, ktoré nevysušujú tvoju krásnu, sviežu a pružnejšiu pokožku.
Nielen krásna pokožka. Lesklejšie a silnejšie vlasy môžu byť tvojim bodom záujmu. Toto všetko zvládneš studenou rannou sprchou.

  • Strata telesného tuku

Nebudem ťa tu zahlcovať informáciami, že máme v tele dva druhy tuku, to určite vieš aj sám, alebo si to niekde dohľadáš, keď poprosíš o pomoc „uja googla“. To podstatné je, že pri sprchovaní sa studenou vodou sa tvoje telo prirodzene zohrieva a teda využíva zásoby, ktorá má k dispozícii.

studena sprcha

  • Zvýšenie plodnosti

Studená sprcha pôsobí u mužov na zvyšovanie počtu spermií. T.z. môže zvýšiť plodnosť. Teplá voda naopak zafunguje ako antikoncepcia pre mužov, čo môže byť pre niektoré páry nepríjemné.

V jednej štúdii preukázali na vzorke mužov, že tí ktorí sa prestali kúpať v teplej vode, pozorovali zvýšenie počtu spermií až o takmer neuveriteľných skoro 500%. Neviem, možno ich prepočítavali ručne 🙂 V každom prípade je to tá lepšia správa. Takže odteraz páni žiadne výrivky. Toto skutočne nieje zanedbateľné číslo pokiaľ chceš mať deti a rozširovať svoju rodinku.

Samozrejme môžeš sa kúpať v teplej vode nie však dlhodobo v horúcej. Zamysli sa nad tým a zváž svoje možnosti.

  • Zlepšenie cirkulácie krvi

Studená sprcha jednoznačne zvýši tvoj krvný obeh a tým ho zlepšuje. Je to preto, lebo telo sa snažím čím skôr dopraviť krv do všetkých orgánov aby ho udržala v teple. Táto tele funkcia je veľmi dôležitá pre celkové kardiovaskulárne zdravie.

Chceš byť predsa zdravý a fit.

  • Zrýchli sa ti svalová regenerácia

Určite športuješ tak to je tá dobrá správa pre teba. Studená sprcha po cvičení (praktizujem aj ja) je jedna z tých najlepších vecí pre tvoje svalové dobitie energie. Studená voda zlepšuje cirkuláciu krvi v tele a tak pomáha odstraňovať odpadové látky z tvojho tela (kyselina mliečna), ktoré vznikajú pri telesnej námahe.

  • Zvyšuje tvoju bdelosť

Symbol odvahy akým je studená sprcha, ti v prvom momente spôsobí zdanlivý problém s dýchaním. Neboj sa to len na pár sekúnd. Rýchlo to prejde. Z hlboka dýchaj a bude to v poriadku. Dostaneš tak prísun energie na celý deň. Podľa výsku ťa nakopne viac ako ranná káva. Neveríš. Otestuj!

Tak čo máš dostatok odvahy na niečo takéto?

Napíš mi prípadne komentár aké to bolo. 🙂

 


Pridaj sa na FB funpage a žiadny článok ti neunikne