Zaspomínajte si na svoje detstvo s týmito retro hračkami

Každého z nás sprevádzali detstvom rôzne hračky. Na niektoré sme už celkom zabudli, iné sa nám vryli do pamäte tak hlboko, že na ne spomíname dodnes. Zaspomínajte si spolu s nami na hračky, ktoré sprevádzali detstvom dnešných dospelákov.

Bábiky, ktoré nestarnú

Dnes nájdete v regáloch konvenčných hračkárstiev hlavne plastové hračky, čo platí aj o bábikách. Handrové bábiky sú ale staré viac ako 2 000 rokov a vznikli v dobách, kedy neexistovali žiadne umelé materiály. Veľkým plusom je, že sa tieto poctivé bábiky stále vyrábajú a stále učia deti mnohým významným zručnostiam a schopnostiam.

Autíčka

Rovnako ako bábiky, aj autíčka majú od nepamäti rôzne veľkosti a motívy. Preteky, kaskadérske kúsky, havárie či rôzne iné kreácie. Najväčší výmyselníci a najväčšie výmyselníčky si vyrábali vlastné dráhy z gumových prahov dverí, ktorými sa autá spúšťali.

Samostatnou skupinou boli autá na zotrvačník. Čím viac sa autíčko natiahlo, tým rýchlejšie a ďalej sa potom dostalo. Víťaz mohol byť len jeden a to ten najrýchlejší. A čo auto na diaľkové ovládanie? Starší si určite pamätajú aj na “diaľkové ovládanie” vo forme ovládača s káblikom, s ktorým museli auto stále prenásledovať.

Spoločenské hry

Jednou z najznámejších je určite stolný hokej. Každý hokejista na ploche mal vlastnú paličku ovládania, ktorá mu umožňovala pohyby dopredu či dozadu a otáčanie do strán. Za spoločenskú hru by sa dali označiť aj čajové večierky s hračkárskymi setmi a bábikami. Pri jednom stole sa stretli bábiky bábätiek, handrové bábiky alebo aj plyšáky – pozvaný bol skrátka každý.

Hračky sú pre deti zdrojom zábavy, no priučia sa pri nich rôznym znalostiam a schopnostiam. Niektoré ich vedú k zmyslu pre zodpovednosť, iné ich učia tolerovať druhých. Niektoré z nich majú pre nás tak vysokú hodnotu, že si na ne spomíname s úsmevom na tvári dodnes. Ktoré hračky z detstva si pamätáte vy?