Ako narábať s antibiotikami v prospech nášho zdravia

antibiotiká

Antibiotiká sú v súčasnom medicínskom svete našou záchranou. Pomáhajú prežiť a prekonať závažne, život ohrozujúce choroby. S vynájdením penicilínu sa radikálne znížila vo svete úmrtnosť. Antibiotiká sú nesporne perfektným objavom, ktorý sa však ma používať iba v závažných a opodstatnených prípadoch.

V súčasnej dobe na Slovensku ich ľudia konzumujú príliš často dokonca niekedy si ich naordinujú aj sami. Často sa stáva, že internet je lekárom, a preto si pacienti sami určia diagnózu a prídu k lekárovi už aj s návrhom na antibiotickú liečbu. V zásade platí nezneužívať, vedieť používať.

Antibiotiká. Áno alebo nie?

Antibiotiká patria do skupiny liečiv, ktoré liečia najmä zápalové procesy v tele a bojujú proti bakteriálnym nákazám. V súvislosti s vírusovými a plesňovými infekciami sú neefektívne a nemajú sa nasadzovať. Ideálna liečba antibiotikami by mala byť týždeň, vo vážnejších prípadoch tri týždne a max. 5 týždňov. Antibiotiká sú účinné na všetky typy bakteriálnych a zápalových infekcii. Najideálnejšie je nekonzumovať ich príliš často, t.j. do roka by sme nemali brať viac než dva druhy antibiotík.

Lieky treba brať s rozvahou a najmä len na odporučenie ošetrujúceho lekára. Sú vynikajúcim pomocníkom, ale zlým radcom. Vedia v tele človeka narobiť aj poriadnu „šarapatu“. Antibiotiká by sa mali počas liečby konzumovať s kvalitnými probiotikami(laktobacily) a prebiotikami., nakoľko sa počas liečby môžu vyskytnúť rôzne problémy.

Typické pre antibiotickú liečbu sú najmä bolesti tráviacej sústavy ako žalúdok, pažerák, hrubé črevo, a tiež sa môžu vyskytnúť i závažné hnačky. Nepoškodzujú však iba žalúdočný systém, ale tiež aj narúšajú vhodné prostredie v našom tele a okrem zlých baktérii usmrcujú aj dobré. Ženy to pociťujú napríklad vo vaginálnom dyskomforte, ktorý sa prejaví mykózou. Imunitné problémy sú čoraz častejším a horším prejavom antibiotickej liečby. Znížený počet bielych a červených krviniek je len jednou zo škôd, ktoré môže antibiotická liečba napáchať.

Ak budeme konzumovať antibiotiká príliš často, môže sa stať, že sa staneme na ne rezistentní a už nám neskôr nezaberú. Tieto problémy sú veľmi vážne, preto treba byť opatrný pri ich bratí a naozaj sa riadiť inštrukciami lekára.

Najlepšie je vyhýbať sa im širokým oblúkom a radšej sa liečiť prírodnými zdrojmi ako sú homeopatiká, alebo cesnak, zázvor, šalvia, kurkuma a echinacea. Dôležité je neutekať hneď pri prvom zabolení hrdla k lekárovi po recept, a všetko s rozvahou.