Ako zbaviť psa parazitov

psi

Psov a iné domáce zvieratá napádajú vonkajšie aj vnútorné parazity, pričom radosť vám neurobia ani jedny. Blchy, kliešte, vši, pásomnice či škrkavky znamenajú problémy a treba sa ich zbaviť čo najskôr.

Vnútorné parazity

Vnútorné parazity sa nájdu hlavne v črevách, ale napádajú aj iné orgány ako sú pľúca alebo pečeň. Kým dospelé psy dokážu s parazitmi bojovať, šteniatka alebo staré či choré psy môžu mať oveľa väčšie zdravotné problémy. Prítomnosť parazitov sa prejavuje napríklad zažívacími ťažkosťami, zvracaním, hnačkami, ale aj apatiou, stratou hmotnosti, dehydratáciou organizmu či bolesťou brucha.  Aby ste ušetrili nepríjemností svojho psíka a nepreniesli sa parazity aj na vás, dôležitá je prevencia. Pravidelne sa odporúča zviera odčerviť tabletkami, pastou alebo injekciou. Najľahšie je podať psíkovi tabletky, ale nie každý v tomto smere spolupracuje a niekedy ich jednoducho odmietne zožrať. Vtedy vám pomôže veterinár, ktorý mu dá odčervovaciu pastu alebo injekciu.

Vonkajšie parazity 

Najčastejšie sa v srsti objavujú blchy, kliešte, ale aj vši. Tieto parazity sa živia krvou a že je kožuch vášho miláčika napadnutý spoznáte podľa častého škriabania sa alebo ekzému. Samozrejme že srsť by ste mali pravidelne kontrolovať a vyčesávať, tak prítomnosť parazitov zistíte najskôr a môžete zasiahnuť. Kliešte sa vyskytujú hlavne na jar a v lete, no najmä u zvierat s hustou srsťou je ich niekedy ťažko odhaliť. Keď sa vám to ale podarí, treba ich vytiahnuť pomocou špeciálnej pinzety a miesto dezinfikovať. Keďže kliešť prenáša rôzne choroby je vhodné mať psa zaočkovaného. Proti parazitom ale funguje aj Arpalit NEO sprej, ktorý ich zlikviduje. Ako preventívne opatrenie proti parazitom je zasa vhodný špeciálny obojok alebo elektronický repelent Arpalit, ktorý ich odpudzuje a zviera tak vôbec nenapadnú.