História Slovanov

Slovania sa usadili v strednej a východnej Európe v 5. až 6. storočí nášho letopočtu. Korene sú nejasné, predpokladáme, že pochádzajú z oblasti medzi Dneprom a Dnjeperom na Ukrajine.

Pôvodne boli kmeňovým spoločenstvom, ktoré žilo hlavne z poľnohospodárstva a chovu dobytka. V 6. storočí začali Slovania prenikať do Európy a začali sa usadzovať na územie, ktoré bolo potom nazývané ako Slovanská oblasť. Táto oblasť zahŕňa súčasnú krajinu ako sú Rusko, Bielorusko, Poľsko, Slovensko, Česko, Srbsko, Chorvátsko, Bulharsko a iné.

Slovania vytvorili niekoľko veľkých krajín, ktoré mali výrazný vplyv na európsku históriu. Medzi najvýznamnejšie patrili Veľkomoravská ríša, Kievska Rus, Poľsko-Litovské zväzy a Balkánske krajiny, ako sú Srbsko a Bulharsko.

Slovania sa stretávali s rôznymi kultúrami a národmi a vplývali na nich a boli tiež ovplyvnení nimi. V rámci kresťanstva sa vyvinulo slovanské liturgické umenie a boli založené slovanské kostoly. Tiež sa podieľajú na rozvoji vedy a kultúry v oblastiach ako literatúra, filozofia, hudba a výtvarné umenie.

Slovania boli súčasťou mnohých historických udalostí, ako napríklad tureckých invázií a križiackych výprav. Počas druhej svetovej vojny boli niektoré slovanské krajiny okupované a vystavené nacistickému teroru.

Dnes žije na svete viac ako 300 miliónov Slovanov a slovanská kultúra a dedičstvo stále pretrvávajú. Slovanské jazyky sú medzi sebou podobné a majú mnoho spoločných slovných koreňov. Slovania majú aj vlastné kultúrne a náboženské tradície, ako napríklad jarilo, večernice a podobne.

Slovanské védy

Slovanské védy boli predovšetkým ústne tradície, ktoré boli predávané z generácie na generáciu. Tieto vedomosti boli dôležitou súčasťou slovanskej kultúry a vplyvne ovplyvňovali život a spoločnosť slovanských národov.

Najdôležitejšie slovanské védy sú:

  1. Slovanská mytológia a náboženstvo – zahŕňa mýty a legendy o bohoch, bohyňách a hrdinoch, ktorí súvisia s prírodou a životom slovanských ľudí.
  2. Slovanská astrológia a symbolika – zahŕňa výklad symbolov a znamení a ich vplyv na ľudský osud.
  3. Slovanské liečenie – zahŕňa tradičné spôsoby liečby, ktoré využívajú v minulosti a zahŕňajú bylinky, korene a iné prírodné liečivá.
  4. Slovanská hudba, tanec a divadlo – zahrnujú tradičné slovanské zvyky a tradície, ktoré súvisia s hudbou, tancami a divadelnými predstaveniami.

Slovanské védy sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva slovanských národov a mnoho z nich je dodnes zachovaných a praktikovaných.

Slovanská astrológia a symbolika zahŕňajú rôzne prvky, ktoré majú vplyv na ľudský osud a život. Niektoré z týchto prvkov sú:

  1. Znamenia zverokruhu – Slovania mali vlastne znamenie zverokruhu, ktoré sa líšili od znamenia zverokruhu, ktoré poznáme dnes. Tieto znamenia sú dôležité v určovaní osudu a jednotlivcov.
  2. Slnečné a lunárne znamenia – Slovania verili, že slnko a mesiac majú vplyv na osud a charakter jednotlivcov a určovali sa podľa nich aj kalendáre a rôzne oslavy.
  3. Symboly a amulety – Slovania verili v silu symbolov a amuletov a používali ich ako ochranné talizmany alebo ako prostriedok na dosiahnutie šťastia a úspechu.
  4. Výklad snov – Slovania mali vlastný systém výkladu snov, ktorý bol spojený s rôznymi symbolmi a znameniami.
  5. Čísla – Slovania verili, že rôzne čísla majú rôzny význam a vplyv na osud a určovali sa podľa nich aj rôzne udalosti a rozhodnutia.

Slovanská astrológia a symbolika je veľmi rozmanitá a má mnoho rôznych prvkov. Tieto prvky sa dodnes používajú v rôznych formách a sú dôležitou súčasťou slovanskej kultúry a tradícií.

Znamenia zverokruhu Slovanov

  1. Vlk (21. december – 20. január)
  2. Medveď (21. január – 20. február)
  3. Sokol (21. február – 20. marec)
  4. Vták (21. marec – 20. apríl)
  5. Bažant (21. apríl – 20. máj)
  6. Los (21. máj – 20. jún)
  7. Rys (21. jún – 20. júl)
  8. Jeleň (21. júl – 20. august)
  9. Vydra (21. august – 20. september)
  10. Líška (21. 9. – 20. 10.)
  11. Kuna (21. október – 20. november)
  12. Bobor (21. november – 20. december)

Každé znamenie zverokruhu malo svoj vlastný charakter a vplyv na osud jednotlivcov. Slovania verili, že určité znamenia sú vhodné pre určité povolania a činnosti a aj pre partnerské vzťahy. Dodnes sa tieto znamenia používajú v rôznych formách a sú súčasťou slovanskej kultúry a tradícií.

Slovanská mytológia a náboženstvo

Slovanská mytológia a náboženstvo zahŕňajú bohov, bohyne a hrdinov, ktorí boli uctievaní Slovanmi v minulosti. Títo bohovia a bohyne boli často spojenia s prírodou a jej silami av niektorých prípadoch mali aj ľudské vlastnosti. Niektorí z najnovších bohov a bohyň v slovanskej mytológii sú:
  1. Perún – boh hromovlády, bleskov a neba.
  2. Veles – boh podsvetia a zvierat.
  3. Svarog – boh slnka a ohňa.
  4. Mokoš – bohyňa plodnosti, úrody a ženskej práce.
  5. Lada – bohyňa lásky, krásy a jarnej obnovy.
  6. Triglav – boh trojnosti, ktorý zahŕňal bohy Perúna, Svaroga a Velesa.

Okrem toho sa v slovanskej mytológii vyskytujú aj rôzni hrdinovia, ako napríklad Ilya Muromets, Dobrý pastier Aleš, Mikuláš Koperník a iní.

Slovanské náboženstvo malo vplyv na mnoho aspektov slovanskej kultúry a spoločnosti a bola dôležitou súčasťou života Slovanov. Slovania uctievali svojich bohov a bohyne prostredníctvom rôznych rituálov, obetí a osláv, ktoré sa konali počas rôznych sviatkov a období.

Slovanské náboženstvo a mytológia sa dodnes zachováva a praktizuje v rôznych formách v rámci Slovanskej kultúry a tradícií, ako aj v modernom Slovanskom neopohanstve.