Trápi vás bolesť chrbtice? Robte toto…

Bolesť chrbtice sa objavuje zvyčajne v okamihoch, keď je náš organizmus preťažený namáhavou prácou, úrazom alebo psychickým stresom. Máme pre vás niekoľko dobrých nápadov, ako s ňou zatočiť.

Neležte v posteli

Okrem spánku by ste nemali v posteli tráviť priveľa času. Kedysi lekári odporúčali na boľavý chrbát odpočinok, ale v súčasnosti vieme, že je to jedna z najhorších rád. Oddýchnite si jeden deň, ale potom sa čo najskôr začnite pomaličky pohybovať. Klinika rehabilitácie v Bratislave Rehab Klinik odporúča venovať sa chôdzi, plávaniu a joge, podľa odborníkov sú tieto tri druhy cvičenia pre telo prirodzené a uvoľnia stuhnuté svaly.

Lepší spánok

Veľká bolesť chrbta nie je vhodným spoločníkom do postele. Zle sa kvôli nej vyspíme a nevyspatosť zase zhoršuje samotnú bolesť. Vytvorí sa tak bludný kruh, z ktorého potrebujeme vystúpiť. Skúste polohu spánku na boku a medzi lýtka a kolená si vložte veľký vankúš. Chrbtica sa tak prirodzene zaoblí a uvoľní. Pri spánku na chrbte je vhodné podložiť veľký vankúš pod kolená, ktoré mierne zohnete.

Vystrieť sa

Maminy nám to vtĺkali do hlavy odmalička. Vzpriamený postoj tela skutočne pomáha uľaviť od bolesti. Vyžaduje však pevné brucho a dostatočné svalstvo na chrbte. Vypracované svaly potom fungujú ako živý korzet a vzpriamený postoj je oveľa jednoduchší. Vždy, keď sa pristihnete pri hrbení, zhlboka sa nadýchnite, pri výdychu zatlačte plecia dozadu a dole, stiahnite brucho akoby ste sa pupkom chceli dotknúť chrbtice. Toto cvičenie vám pomôže zapracovať na svaloch a bonusom je, že budete pôsobiť štíhlejšie a viac sebavedomo. A najmä zamedzíte tomu, aby sa bolesť krížov či chrbtice stupňovala.

Zlepšiť výživu tela

Aby telo fungovalo bezchybne, potrebuje mnohé vitamíny, minerály, antioxidanty a stopové prvky. Okrem klasického odporúčania zeleniny a ovocia máme pre vás aj chutnejšie tipy. Napríklad taká káva Brazília je plná antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať bunkám so zápalom a tým nielen zmierňovať bolesť, ale priamo riešiť jej príčinu. Horká čokoláda je schopná podporiť tvorbu serotonínu v mozgu. Ide o hormón šťastia, ktorý u nás udržiava dobrú náladu a uvoľňuje organizmus, čo môže podporiť aj lepšie zvládanie bolesti. Hlavné je uprednostňovať kvalitu pred veľkým množstvom. Pri bolestiach by sme sa mali vyhýbať hlavne cukru, alkoholu alebo cigaretám, pretože majú potenciál ešte viac zhoršovať zápaly v tele.

Masáže

Jedna masáž týždenne uľaví od chronickej bolesti chrbta približne po desiatich týždňoch. Stačí si porovnať, koľko investujeme do rôznych vecí, ktoré nás oberajú o zdravie a možno prídeme na to, že v peňaženke či na účte máme dostatok peňazí aj na pravidelné masáže.

Psychická očista

Hltanie tabletiek proti bolesti je niekedy nutné, ale ak to nie je nutné, pomôže vám aj vyrozprávať sa z bolesti. Porozprávajte sa s ľuďmi, ktorí prežívajú rovnaké bolesti, najmä ak ide o takých, ktorí vás neprerušia a nebudú hovoriť vyslovene iba o ich problémoch. Psychika je pri každom zdravotnom probléme dôležitá. Aby ste dokázali byť silná a vykonávať denné povinnosti aj s bolesťou chrbta, určite sa starajte nielen o fyzické zdravie, ale aj o to psychické.