Doplnky výživy, ktoré sú najviac podceňované

Vitamín D

Vitamín D sa zvyčajne prijíma prostredníctvom Slnka. Ak ho je v tele nedostatok, vitamín D vieme prijímať aj formou výživových doplnkov. Nedostatok vitamínu D spôsobuje ospalosť a únavu, zvýšenú chorobnosť, bolesti kĺbov, kostí a svalov, rednutie kostí či zhoršenie hojenia rán.

Kde nájdeme vitamín D?

Vitamín D sa nachádza hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu, ako je pečeň, vaječný žĺtok, mlieko a tučné ryby – zubáč, losos, makrela alebo mečúň. V malom množstve ho nájdeme aj v mäse a zelenine.

Zinok

Zinok je esenciálny minerál , ktorý sa podieľa na regulácii veľkého množstva enzýmov. Naše telo si ho nedokáže prirodzene  vyrábať. Posilňuje imunitu, znižuje množstvo ochorení a podporuje optimálnu hladinu testosterónu, čím pomáha syntéze proteínu. Denná dávka je 11 miligramov, no pri kulturistike sa dávky trochu zvyšujú. Nedostatok zinku spôsobuje spomalenie rastu, stratu chuti do jedla a narušením imunitného systému.

Kde nájdeme zinok?

Ustrice obsahujú najviac zinku spomedzi potravín. Ďalej ho nájdeme aj v kuracom a hovädzom mäse, fazuli, orechoch a niektorých druhoch morských živočíchov – homáre a kraby. Taktiež v cereáliách a mliečnych výrobkoch. 

Magnézium

Horčík je minerál, ktorý sa vyskytuje v rôznych potravinách. Podieľa sa na vyše tristo biologických procesoch, je nevyhnutný na aktiváciu mnohých enzýmov, posilňuje imunitu, nervový systém, prispieva k hormonálnej aktivite, je dôležitý na reguláciu buniek, slúži ako prevencia migrény a kameňov močovej sústavy. Príznaky nedostatku sú strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie, slabosť a únava.

Kde nájdeme magnézium?

Jedným z najlepších zdrojov horčíka je kakao, ďalej celozrnné pečivo, banány, zemiaky, tuniak, pomaranče či špenát. Preč mnohé potravinové zdroje horčíka platí, že pokiaľ potraviny obsahujú vlákninu, je v nich aj tento minerál.