Poznáte rozdiel medzi palivovým drevom a briketami?

Príchod jesenných mesiacov znamená pre nás nie len kratšie dni, klesajúce teploty a viac vrstiev oblečenia, ale aj neustály kolotoč vykurovania. Udržanie príjemného tepla v celom dome môže byť finančne aj časovo náročné. Avšak nemusí tomu tak byť, pokiaľ zvolíte správnu alternatívu vykurovacieho materiálu.

K najčastejšími využívanými zdrojmi energie býva samotné drevo a brikety. Stále častejšie sa môžeme stretávať s narastajúcim počtom domácností, ktoré kúria práve s využitím drevených brikiet. Aké sú základné rozdiely v materiáloch?

Palivové drevo

Drevo ako spoľahlivý zdroj tepla využíva väčšina domácností. Tomuto spôsobu vykurovania predchádza proces, ktorý je časovo náročnejší. Nejde len o samotné rezanie a štiepenie, ale najmä o používanie výhradne suchého dreva. Uskladňovanie sa odporúča v suchej a dobre odvetranej miestnosti, kde sa nechá schnúť, pokiaľ zvyšková vlhkosť klesne pod 20%. Vlhkosť čerstvého dreva predstavuje 30 – 40 %. Približná doba schnutia závisí od mäkkosti dreva – tvrdé drevo asi 2 – 3 roky a mäkké drevo približne 1 rok.

Výhrevnosť dreva závisí od druhu a aj obsahu vlhkosti. S vyššou vlhkosťou klesá výhrevnosť, keďže na jeho vysušenie sa spotrebuje určitá časť tepelnej energie a až následne začne vykurovanie a ohrev priestorov. Spomínané nevýhody je možné taktiež vyriešiť nákupom palivového dreva. Predávané drevo ušetrí čas, keďže je narezané a jeho obsah vlhkosti nie je vyšší ako 15 %.

Brikety

Výroba drevených brikiet prebieha pomocou lisovania za veľkého tlaku bez použitia chemický prísad a lepidiel. Vďaka svojej vzniknutej vysokej hustote a tvarovanému povrchu disponujú brikety vysokou výhrevnosťou, dlhou dobou horenia a nízkou vlhkosťou. Pre porovnanie s drevom, môžeme uviesť, že 1 tona brikiet sa výhrevnosťou rovná 4 priestorovým metrom ukladaného štiepaného tvrdého dreva. Navyše nie je nutné brikety ďalej spracovávať.

Vedeli ste, že pri využívaní brikiet je vhodné prikladať celé brikety a obmedziť prívod vzduchu. Keďže pri horení zväčšujú objem, neplníme ohnisko po okraj. Doba horenia predstavuje približne 4 hodiny, pri nočných briketách zo stromovej kôry je doba horenia až 10 hodín.