Proteíny ako pomoc pri športe aj bežnom živote

Proteíny

Proteíny (bielkoviny) sú hlavným výživovým doplnkom pre každého aktívneho športovca. Bielkoviny napomáhajú pri budovaní svalovej hmoty a tiež zabezpečujú ochranu a regeneráciu svalového tkaniva, ktoré sa počas tréningu opotrebúva. Okrem toho poskytujú podporu imunity, správnu reguláciu hydratácie tela či udržiavanie správneho pH krvi. Pojem proteín sa však vo svete ustálil ako pomenovanie výživového doplnku bohatého na bielkoviny (proteíny). Veľa ľudí si myslí, že proteín slúži na chudnutie, ale nie je to tak. Ak začnete cvičiť, nie je taktiež nevyhnutnou podmienkou nejaký proteín mať.

Proteín by sme si mali zakúpiť vtedy, keď zistíme, že z bežnej stravy nedokážeme prijať dostatočné množstvo bielkovín. Odporúčania pre denný príjem bielkovín sú rôzne. Približne to je jeden gram na kilogram telesnej váhy pre dospelého človeka. Avšak môžete niekde čítať, že príjem bielkovín je oveľa vyšší, napríklad aj dva gramy na kilogram telesnej váhy, to sa už však neodporúča.

Rozdelenie proteínov podľa percentuálneho zastúpenia bielkovín

1. Proteíny s obsahom bielkovín vyšším ako 90% – sú najkvalitnejšie, sú najvhodnejšie na doplnenie bielkovín v diétnom režime, majú najmenej sacharidov a tukov, bývajú však najdrahšie

2. Proteíny s obsahom bielkovín od 75% do 90% – obsahujú aj trochu sacharidov a tukov, avšak je to zanedbateľné množstvo, sú skvelou voľbou

3. Proteíny s obsahom bielkovín od 50% do 74%  takéto druhy proteínov sa odporúčajú ľuďom, ktorí nemajú tendenciu chudnúť, no skôr chcú svoju váhu udržiavať, najmenej percentné proteíny sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú priberať

Rozdelenie podľa pôvodu bielkovín

1. Srvátkový

Patrí ku najpoužívanejším proteínom. Je vyrobený z mliečnej srvátky a obsahuje rýchlo stráviteľné bielkoviny. Odporúča sa  užívať ho hneď po zobudení a po tréningu.

2. Hovädzí

Ide o najnovšiu formu proteínu, ktorý sa vyrába z hovädzieho mäsa, pričom obsahuje aj množstvo kreatínu a aminokyselín. Vhodný je najmä pre ľudí, ktorý majú problémy s laktózou.

3. Kazeínový

Je vyrobený z čerstvého mlieka s obsahom pomalých bielkovín (ich trávenie trvá približne 4-5 hodín) a glutamínu. Jeho veľkou výhodou je, že dlhodobo zásobuje svaly bielkovinami, a preto ho je najvhodnejšie užiť pred spaním.

4. Vaječný

Vyrába sa z vaječných bielkovín. Je výborným zdrojom aminokyselín, no má zlú rozpustnosť. Užíva sa po zobudení a po tréningu.

5. Sójový

Vyrába sa zo sójovej múky, obsahuje veľa BCAA, glutamínu a arginínu. Pomáha zrýchľovať metabolizmus, avšak muži by sa mu mali vyhýbať, pretože viaceré štúdie poukazujú na možné estrogénne účinky sóje.