Rýchle a zdravé raňajky v podobe pudingu so semienkami chia

Nedostatok času a zhon je bežnou súčasťou rána skoro každého z nás. Nie každý má pár minút navyše na prípravu raňajok, ktoré by boli nielen rýchle, ale aj zdravé. Práve preto väčšina z nás neraňajkuje vôbec alebo hlad zaženie kúpou bagety po ceste do práce.

Čo by ste povedali, keby sme vám ponúkli recept, ktorý by bol nielen výživný, ale aj chutný a jeho príprava by vám ráno nezabrala ani minútu?

Jeho hlavnou ingredienciu sú chia semienka, ktoré sa právom označujú aj za “super potravinu”. Sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, antioxidantov, vlákniny, železa a ďalších dôležitých vitamínov a minerálov (obsahujú päťkrát viac vápnika ako mlieko!). Vďaka tejto kombinácii výživných látok sa budete cítiť výborne a budete mať dostatok dlhotrvajúcej a stabilnej energie.

Tieto drobné zdravé zázraky sa konzumovali už v období Aztékov a Mayov. Slovo chia znamená v jazyku Mayov “silu”. Môžete ich pridať do jogurtu, smoothie, prípadne si z nich pripraviť puding, ktorý je nielen chutný, ale obsahuje tiež dostatok živín na rozbeh každého nového dňa.

Chia puding je perfektná voľba pre ľudí, ktorí ráno nemajú čas nazvyš na prípravu raňajok. Keďže si ho pripravíme už večer pred spaním, ráno pred odchodom do práce nám jeho príprava nezaberie ani minútku a tieto chutné raňajky budú nachystané v momente, ako vstaneme.

Chia puding recept

Ide o naozaj jednoduchý recept, ktorý nám večer nezoberie viac ako 10 minút času. Potrebujeme iba 4 ingrediencie, a to:
2 čajové lyžičky chia semienok,
1 banán,
¾ šálky sójového, prípadne mandľového mlieka,
1 čajovú lyžičku medu alebo agávového sirupu.

Banán rozmixujeme a zmiešame s mliekom spolu s chia semienkami a vložíme na noc do chladničky. Keďže semienka absorbujú tekutinu, zmes nám do rána nadobudne krémovú pudingovú konzistenciu. Pred servírovaním zamiešame a už si len vychutnáme perfektne vyvážené raňajky.

Pre zvýšenie proteínovej zložky môžeme pridať arašidové maslo a posilniť sa týmto krémovým občerstvením ihneď po cvičení.