Leto sa blíži. Čo s tým urobíme?

Ako byť fit

Dostať sa do formy behom pár dní sa nedá. Blíži sa leto a našu postavu už bude ťažké schovať do hrubých kabátov a búnd. Blíži sa čas, kedy sa ukáže ako ste sa o seba starali počas zimy.

Zhodiť pár kíl a vyrysovať si postavu nemusí byť náročné a ani vám to nezaberie mesiace času. Stačí mierne upraviť jedálniček, zmeniť spôsob prípravy jedla a vedieť čo a kedy jesť.

Strava 

Upravte svoj jedálniček. Je na čase prestať s mastnými a ťažkými jedlami. Vyberte si niečo ľahké, čerstvé plné vitamínov, minerálov a živín, ktoré sú pre organizmus vítanou zmenou.

Ovocie a zelenina

Dajte prednosť čerstvému ovociu a zelenine. Naštartuje sa váš metabolizmus a zlepší sa vaše trávenie. Ešte lepšie urobíte ak siahnete po sezónnych druhoch, ktoré nie sú zaťažené umelými hnojivami a rôznymi chemickými postrekmi. Ovocie je zdravé – o tom niet pochýb, ale obsahuje cukor. Preto sa jeho konzumácii vyhnite vo večerných hodinách.

Strukoviny

Strukoviny sú bohaté na vlákninu, ktorá je prospešná pre správne fungovanie čriev. Vláknina sa v žalúdku napučí, zväčší svoj objem a pocit sýtosti sa dostaví skôr. Organizmu chvíľu trvá, kým vlákninu strávi, hlad vás tak rýchlo neprekvapí.

Mäso

Mäso si môžete dopriať tiež. Obsahuje bielkoviny – bielkoviny majú vysoký termický efekt (pri ich trávení minieme celkom slušný počet kalórií – až 30% z toho čo zjeme, pri trávení spálime) Dajte si pozor ale na jeho prípravu. Pred vyprážaním uprednostnite pečenie, dusenie, varenie v pare … obmedzíte prísun tukov. Hydina, králik, ryby, chudé bravčové, alebo chudé hovädzie si môžete pokojne dať, len pozor na jeho prípravu.

Pečivo

Klasické biele pečivo obsahuje cukry. Vymeňte ho za celozrnné a váš organizmus sa vám len poďakuje Ak predsa len neviete odolať bielemu pečivu dajte si ho ráno, alebo v doobedňajších hodinách. Sacharidy, ktoré v ňom prijmete počas dňa spálite. Ak cvičíte, môžete si dať pred cvičením biele pečivo. Cukry vypotíte následne v posilňovni.