Regenerácia svalstva po poriadnom tréningu je viac ako dôležitá

Regenerácia svalstva a vplyv proteínov

Regenerácia svalstva po poriadnom tréningu. Na toto by si mal myslieť tiež. Počas tréningu nastáva nasledovné:

  1. vyčerpajú sa tvoje zásoby glykogénu v svaloch
  2. tvoje svaly potrebujú opravy, keďže sa namáhaním “poškodia” – na to aby sval rástol sa vlákno “trhá”

Dostatok bielkovín zabezpečuje dusíkovú rovnováhu. Toto potrebuješ pre rast a obnovu tvojich svalov. Rýchlosť opravy svalstva zabezpečí tvoju skorú regeneráciu. Negatívna dusíková bilancia vzniká nedostatkom príjmu bielkovín a to znamená dlhší čas potrebný na tvoju regeneráciu.

Hlavne pre aktívnych športovcov s pravidelným tréningom je zvýšený príjem bielkovín základ. Samozrejme to platí aj pre všetkých, ktorí riešia chudnutie a chcú sa zbaviť prebytočného tuku.

Jedlo a proteíny

Jedno s vysokým obsahom proteínov – bielkovín: syry, mlieko, vajcia, hydina, morské plody, hovädzie mäso, ryby, sója, orechy, strukoviny, bravčové mäso, jahňacie mäso, teľacie mäso. Bielkoviny samozrejme nájdeš aj v potravinách s väčším obsahom sacharidov a tukov. Tu sú však vo veľmi malom množstvo. Pre nízky obsah proteínov v takýchto druhoch jedál sú vynechávané kulturistami a atlétmi. Oni potrebujú vyšší prísun bielkovín.

Za ostatných 30 rokov sa zvýšil dopyt po potravinách s vysokým obsahom bielkovín. V súčastnosti sú oveľa ľahšie dostupné ako v minulosti. Výhoda je aj v tom, že nevyžadujú dlhú dobu varenia. Doplnky výživy ako sú proteíny sú dokonca cenovo výhodnejšie voči hovädziemu mäsu, kuraciemu mäsu aj morským plodom.

Proteín má svoje výhody a aj prínos pre zdravie

Dostatočný príjem bielkovín má veľa výhod na dobrý zdravotný stav. Vplýva navyše aj na:

  • Anabolický tyč.

Keď budeš prijímať dostatočný objem bielkovín, tvoje telo udržuje v tzv. anabolickom stave. Z pohľadu budovania svalov je anabolizmus len iný názov pre rasť svalovej hmoty, alebo rast svalov. Takýto stat si žiaľ mnohí milne zamieňajú s užívaním anabolických steroidov. Áno aj anabolické steroidy majú názov odvodený z rovnakého slova.

Neznamená to však, že je to rovnaký proces, aj keď tiež vplýva na rast svalov. Avšak nelegálnym a drastickým spôsobom. Opak anabolického stavu je tzv. katabolický stav. Tento stav môže vzniknúť pri nedostatočnom príjme bielkovín. Spôsobuje úbytok svalovej hmoty.

Rastový hormón

Správna hladina rastového hormónu je nevyhnutná pre dobrý zdravotný stav. Rastový hormón obsahuje až 190 rôznych aminokyselín. Príjem dostatočného množstva bielkovín zaručí vášmu telu potrebné látky pre tvorbu rastového hormónu. Nedostatok rastového hormónu spomaľuje metabolizmus. Môže viesť až k zníženiu hustoty kostí, strate svalstva a k mnohým ďalším zdravotným problémom.

Metabolizmus

Na spracovanie bielkovín telo spotrebuje viac energie, čo urýchli tvoj metabolizmu. Nedostatočný príjem bielkovín sťažuje telu tvorbu energie z tukových zásob.

Inzulín

Bielkoviny pomáhajú znižovať hladinu inzulínu v krvi, čím vplývajú pre správnu reguláciu energie.

Na trhu existuje mnoho spoločností, ktoré predávajú proteín. Treba si vybrať ten správny a ideálne s čo najmenším množstvom cukru.


Sleduj nás aj na FB fanpage