Trapézy, lichobežníkový sval ako ho poriadne precvičiť

Nejlepšie cviky na posilovanie trapéz (trapézy), ktoré zvládneš aj doma. Trapézy sú svaly pri kľúčnych kostiach. Ich funkciou je napríklad sťahovanie ramien dozadu a dvíhanie ramien. Medzi kulturistami vraj koluje hláška, že trapézy sú znakom sily. A práve preto nie je radno ich posilňovanie podceňovať.

Lichobežníkový sval alebo hovorovo trapézový sval (lat. musculus trapezius) je spinohumerálny sval chrbta. Niekedy sa používa názov veľký lichobežníkový sval. Je to plochý trojuholníkový sval, ktorý pri doplnení s druhostranným svalom vytvára lichobežník. Zdvíha plece, ťahá lopatku smerom dolu a priťahuje ju k chrbtici. Je to povrchový sval, ktorý vytvára obrys pliec.


Dvíhanie veľkej činky pred sebou

Dvíhanie veľkej činky za telom

Tento cvik je veľmi dobrý na precvičenie trapézových svalov. Je veľmi jednoduchý. Cvik sa robí s veľkou činkou v stoji za chrbátom. Základná pozícia je vzpriamené telo. Ruky narovnané popri tele. Ruky držíš veľkú činku za chrbátom. Nohy sú rozkročené na šírku ramien. S nádychom dvíhaš ramená čo najvyššie. Ruky máš stále narovnané. V hornej pozícii chvíľu podržíš a s výdychom spúšťaš ramená čo najnižšie.

 

Dvíhanie veľkej činky pred telom

Tak isto ako cvičíš s veľkou činkou za telom sa to robí pred telom.

Dvíhanie jednoručiek

Dvíhanie ramien s jednoručkami

S jednoručkami sa ramena cvičia možno ešte lepšie ako s veľkou činkou. Môžeš s nimi opatrne aj krúžiť. Tak ako dopredu tak aj dozadu.


Sleduj nás aj na FB fanpage a žiadny článok ti neunikne.